Güncel

Eğitimin Ve Sistemin Sorunlarını Sadece Öğretmenlerde Aramak Yanlıştır

Öğretmen performansını ölçmeye yönelik ortaya konulan yol haritasını kabul etmediklerini belirten Eğitim-Bir-Sen Bitlis Şube Başkanı, eğitimin ve sistemin sorunlarını sadece öğretmenlerde aramanın yanlış olduğunu vurguladı.

Öğretmen performansını ölçmeye yönelik ortaya konulan yol haritasını kabul etmediklerini belirten Eğitim-Bir-Sen Bitlis Şube Başkanı, eğitimin ve sistemin sorunlarını sadece öğretmenlerde aramanın yanlış olduğunu vurguladı.
 

Eğitim-Bir-Sen Bitlis Şube Başkanı Cabir Durak, Milli Eğitim Bakanlığının pilot illerde başlattığı öğretmen performansını ölçme yol haritasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bakanlığın öğretmen performans ölçen uygulamasını kabul etmediklerini belirten Durak, geleceği inşa eden öğretmenlere moral ve motivasyon başta olmak üzere destek olması gerekenlerin, yanlış politikaların en zararlısı öğretmen performans değerlendirme taslağını görüşe açtıklarını söyledi.

Durak, “Eğitimin ve sistemin sorunlarını sadece öğretmenlerde aramak yanlıştır. Her şeyi öğrenci memnuniyetine indirgemek de yanlıştır. Daha önce denenen, okullarda iş başına zarar veren, kurum ve kişileri mahkemelik yapan ve daha öteye giden bu uygulama acilen geri çekilmelidir. Kariyer basamaklarına kaynaklık edeceği iddia edilen bu değerlendirme, öğretmenlik mesleğine kesinlikle itibar ve kariyer vadetmiyor. Herkesin birbirine not verme üzerinden, not alabileceği bir zemine işaret ediyor. Öğretmenin performansı, motivasyon tüketecek politikalarla değil, motivasyon üretecek uygulamalarla ancak artırılabilir. Mesleğin itibarını artıracak, başarılı olanlara yeni haklar doğuracak bir kariyer planlaması herkesin ortak beklentisidir.” dedi.

“Öğretmen performans ölçümü; yan yana duranları, yarın karşı karşıya getirecek”

Beklenti buyken, “Ben sizi birbirinizle ölçüyorum.” anlayışının, yan yana duranları maalesef karşı karşıya getireceği söyleyen Durak, Bakanlığın eğitimcilerin tecrübesinden uzak, katkılarından azade, beklentilerinden bihaber uygulamalarının eğitime fayda sağlamadığına işaret etti.

Durak, “Toplumsal dayanağı olamayan, uygulayıcı desteği almayan hiçbir projenin başarılı olamayacağı tecrübelerle sabittir. Demokratik taammüller, katılımcılığı gerektirir. Kapalı devre politikalar eğitimi başarısızlığa,  Bakanlığı ise vicdanlarda sorgulamaya iter. Israr devam etmemeli. Öğretmen performansı eğer bu yol ile ölçülecekse şu bilinmelidir ki, bizler yan yana olan kişileri yarın karşı karşıya getireceğiz. Toplum olarak ciddi sıkıntılar yaşayacağız. Bizler eğitimciler olarak, performans sisteminin kesinlikle uygulamasını kabul etmiyor, gerekli olan her türlü eyleme hazır olacağımızı buradan ifade etmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı