Güncel

Eğer Bunu Yaparsanız İnternetiniz 6 Ay Boyunca Yavaşlayacak

​Kültür ve Turizm Bakanlığın sanatın ve sanatçıların haklarını korumak için telif haklarına yönelik hazırlanan yasa taslağı, özellikle gençlerin çok sık başvurduğu yöntem olan, korsan film ve dizilerin farklı mecralarda paylaşılmasına “İnternet yavaşlatma” cezası verilmesi öngörülüyor.

Taslakta, internetten korsan filmi izleyenlere yönelik ise bir yaptırım yer almıyor. Bakanlık kamuoyu görüşüne açılan 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda değişiklik yapılmasına yönelik hazırlanan yasa taslağında bulunan cezai yaptırımların nasıl uygulanacağına yönelik detaylar netleşmeye başladı. 

Yasa taslağıyla dijital dünyada yaşanan hak ihlallerine yönelik iki önemli tedbirin getirilmesi hedefleniyor. 

Bu kapsamda, kamuoyunda “internetten film izleyene ceza” olarak algılanan internet yavaşlatma cezası, esasında korsan filmleri izleyen değil, yayan bireysel internet kullanıcılarını kapsıyor. Buna göre, bireysel internet abonelerinin internetten herhangi bir filmi izlemeleri veya indirmeleri, cezai yaptırımların içerisinde yer almayacak. Fakat bir abone, indirdiği filmi “Torrent” gibi dosya paylaşım programları üzerinden yükleyip, farklı kullanıcılarla paylaşıyorsa “internet yavaşlatma” cezasıyla da karşı karşıya kalmış olacak.

HEDEF GENÇ NESİLLERİN BİLİNÇLENDİRİLMESİ

Bakanlıkça taslağın yasalaşması durumunda hayata geçirilecek bu yaptırım, “önce iki defa uyar” prensibine dayanacak. 

Yine taslak kapsamında kurulması hedeflenen “Dijital Telif Hakkı İhlalleriyle Mücadele Merkezleri” tarafından bu tip dosya paylaşımlarında bulunduğu tespit edilen bireysel internet aboneler, iki defa uyarılacak. Kişinin bu eylemlerine devam etmesi halinde ise internet hızı 6 aya kadar yavaşlatılabilecek.

İki defa uyarıp sonrasında internet yavaşlatma yaptırım uygulanmasına yönelik bu düzenlemeyle özünde özellikle genç neslin bilinçlendirilmesi hedefleniyor. Düzenlemede iki defa uyarı yapılması sebebi ise ihlal yapanın internet abonesinden farklı bir kişi olması ihtimaline karşı abonenin gerekli tedbirleri almasına olanak tanımak. 

Dijital alanda getirilmesi hedeflenen ikinci kritik düzenleme ise ihlalci internet sitelerine erişim engellemesine yönelik olacak. 

Bu kapsamda “Uyar-kaldır” olarak bilinen ve internet ortamında çeşitli web siteleri aracılığıyla eserleri izinsiz kullanılan ve paylaşılan hak sahipleri, bu yasa dışı kullanım veya paylaşımın kaldırılması için doğrudan internet sitesini uyarabileceği gibi doğrudan savcılığa da başvurabilecek.

Ayrıca vizyona girmek üzere olan bir sinema filminin izinsiz bir şekilde internet üzerinden paylaşılması durumunda filmin yapımcısı zaman kaybetmeden ve uyarı prosedürünü işletmeden de savcılıktan derhal siteye erişimin engellenmesini talep edebilecek. İnternet sitesi faaliyetlerin genel olarak izinsiz içerik ve eserlerin paylaşılmasına yönelik olması durumunda ise sitenin tamamına erişimin engellenmesi kararı verilebilecek.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu