Ekonomi

E-ticarette sepet ortalaması 300 TL’ye ulaştı

E-ticarette sepet ortalaması 300 TL’ye ulaştı Türkiye’nin ilk para iadeli alışveriş sitesi Avanta***.***’un kurucu ortağı Güçlü Kayral, 2013 ile 2017 arasındaki 4 yıllık döneme ilişkin resmi verilerin, e-ticaretin inanılmaz bir hızla büyüdüğünü ortaya koyduğunu söyledi.

Türk tüketicilerinin, başlangıçta güvenlik kaygılarından dolayı internetten alışverişe mesafeli durduklarını anımsatan Kayral, “5, 6 yıl önce kredi kartı sahiplerinin yarısına yakını güvenlik kaygısıyla internetten alışveriş yapamazdı. Şimdi bu kaygıyı duyanların oranı yüzde 10’lara kadar geriledi. Artık her 5 kredi kartından ikisi internetten alışverişte kullanılıyor” dedi.

2013’te 34 milyar 606 milyon lira olan kredi kartıyla internetten yapılan alışveriş tutarının, 2017 sonunda yüzde 186’lık artışla 99 milyar 69 milyon liraya ulaştığını kaydeden Kayral, şu bigileri verdi:

 

Artık günde 900 bini aşkın onlined alışveriş işlemi yapılıyor

“Artık günde 900 bini aşkın onlined alışveriş işlemi yapılıyor. İnternetten alışverişin tüm kartlı alışverişlerdeki payı da 2013’de yüzde 9,2 iken 2017 sonunda yüzde 14,5’e yükseldi. Bu da her 7 kredi kartı harcamasından birinin internetten yapıldığı anlamına geliyor ki, inanılmaz bir gelişme. Özellikle internet üzerinden yapılan tatil ve seyahat harcamalarının artması, dijital alışverişteki sepet büyüklüğüne de olumlu yansıdı. Alışveriş sepeti ortalaması 2013’te 205 lira iken, 2016’da 258 liraya 2017 sonunda da 300 liraya ulaştı. 4 yıldaki büyüme yüzde 46. Hiç bir sektörde bu büyümeyi göremezsiniz.”

Kayral, online alışverişin bu denli hızlı büyümesinde gençlerin önemli rolü olduğunun altını çizerek, “Çalışan gençler, iş yoğunluğu nedeniyle çarşı pazar gezmeye fırsat bulamıyorlar. Ayrıca, online alışverişi avantajlarından dolayı da özellikle tercih ediyorlar. Karşılaştırma sitelerini aktif olarak kullanarak, her ürünün en uygun fiyatlısına ulaşabiliyorlar. Yeme-içme, seyahat harcamaları için fırsat sitelerinden çok özel fiyatlar alabiliyorlar. Ayrıca harcamalarını Avantajix.com gibi her alışverişte nakit para ödeyen siteler üzerinden yaparak, alışverişlerinin çok daha ucuza gelmesini sağlıyorlar” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu