Güncel

e-Devlet Miras Sorgulama Vatandaşların Hizmetine Açılmıştır

Vatandaşlar, soy ağacı sorgulama ve sefer görev emri uygulamalarının ardından yakınlarından miras kalıp kalmadığını da e-Devlet üzerinden sorgulayabilecek.

Vatandaşlar, soy ağacı sorgulama ve sefer görev emri uygulamalarının ardından yakınlarından miras kalıp kalmadığını da e-Devlet üzerinden sorgulayabilecek.
 

Vatandaşlar, soy ağacı sorgulama ve sefer görev emri uygulamalarının ardından, bugünden itibaren verilmeye başlanan e-devlet hizmeti ile ölüm tarihi 1990 yılı ve sonrası olan yakınlarından kendilerine miras kalıp kalmadığını öğrenebilecek.

e-Devlet üzerinden miras sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için herkesin kendisine ait bir e-devlet şifresinin olması gerekiyor. e-devlet şifresi olmayanlar bu hizmetten ve diğer hizmetlerden faydalanabilmek için en yakın PTT şubesinden şifresini alabiliyor.

e-Devlet’ten “Miras Sorgulama” nasıl yapılır?

e-devlet şifresi olan vatandaşlar, e-devlet’in resmi internet sitesine T.C. kimlik numaraları ve e-devlet şifreleri ile giriş yaptıktan sonra arama butonuna “Veraset İlamı Sorgulama” yazdıktan sonra hizmeti görebilecekler.

Daha sonra gelen pencerede miras sorgulama yapabilmek için ‘Miras Bırakan T.C. Kimlik Numarası”nı yazması gerekiyor. Ardından sorgula butonuna bastıktan sonra miras sorgulama işlemi gerçekleştirilebilecek.

Bugünden itibaren verilmeye başlanan hizmet ile ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirildi. 

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı