Kültür

Dünyanın En Yaşanabilir Şehirleri Sıralamasında İstanbul 114.Sırada

Economist Intelligence Unit, Dünyanın en yaşanılır şehirleri istatistiklerini açıkladı. İstikrar, Sağlık Hizmeti, Kültür, Çevre, Eğitim ve Altyapı baz alınarak yapılan araştırmada Türkiye’den tek kent sıralamaya 114. olarak girdi

Çalışma şunu açıklıyor: “Canlılık kavramı basit: dünyanın hangi yerlerinden en iyi veya en kötü yaşam koşullarını sağladığını değerlendiriyor.

“Her şehirde, istikrar, sağlık, kültür ve çevre, eğitim ve altyapı olmak üzere beş geniş kategoride 30’dan fazla nitel ve nicel faktör için görece bir rahatlık derecesi veriliyor: Bir şehirde her bir faktör kabul edilebilir, hoşgörülü, rahatsız edici, istenmeyen olarak değerlendirildi Ya da dayanılmaz.Nitel göstergeler için, kurum içi analistlerin ve şehir içi katkıda bulunanların kararına dayanarak derecelendirilir.Kitatif göstergeler için, bir dizi harici veri noktasının göreceli performansına dayalı olarak bir derecelendirme hesaplanır.

“Daha sonra puanları derlenip ağırlıkları 1-100, burada 1 kabul edilemez olarak kabul edilir ve 100 ideal kabul edilir, canlılık derecesi hem genel bir puan hem de her kategori için bir puan olarak sağlanır. Referans, New York’a göre her kategori için de puan verildi ve 140 şehir sıralamasında genel bir pozisyon sağlandı. “

Melbourne, yedinci yılda da dünyanın en “yaşanabilir” şehri seçildi.

Modaya uygun kafeleri, barları ve laneways’leri ile tanınan Victoria eyaletinin başkenti Economist Intelligence Unit’in 2017 sıralamasında en üst sırada yer alan beş kategori bulunuyor: istikrar; sağlık hizmeti; Kültür ve çevre; Eğitim; Ve altyapı – 140 şehirde çalışma yapıldı ve sıralama ona göre yapıldı.

Melbourne, Viyana (97.4) ve Vancouver (97.3) 100’den 97.5 genel bir derecelendirme verildi. İki Kanada şehri daha – Toronto ve Calgary – ilk beş sıralama içerisnde yer aldı.

Adelaide, Perth, Auckland, Helsinki ve Hamburg’la birlikte bu yılın ilk 10’u geçen yılki ile aynı, ancak sıralamada daha da değişiklikler oldu. Manchester, Ariana Grande konserinde suçlanacak Mayıs ayında düzenlenen bombalı saldırıyı takiben, terör tehdidinin artması üzerine sekizinci sıradan 51. sıraya geriledi. Nisan ayında meydana gelen terör saldırısının ardından Stockholm derecelendirmesi de düştü.

İngiltere’nin tek kenti olan Londra, genel olarak 53. oldu – 2016’da sıralaması deşimeyen şehirler arasında.

Araştırmaya göre, Dünya üzerinde en az yaşanabilir şehir Şam olarak belirlendi. Suriye’nin son zamanlarda gördüğü korku ve sıkıntı göz önüne alındığında, böyle bir sonucun çıkması sürpriz değil. Lagos, Nijerya; Trablus, Libya; Papua Yeni Gine’deki Dhaka, Bangladeş ve Port Moresby, listenin en altındaki beşi olarak belirlendi.

Avustralya, Bangladeş, Belçika, Fransa, Pakistan, İsveç, Türkiye, İngiltere ve ABD’de terör olaylarının yaşandığı bir yıl olmasına rağmen, ortalama puan bu yıl ilk kez on yıldan uzun bir süre sonra arttı.

Amsterdam, Reykjavik, Budapeşte, Singapur ve Montevideo gibi şehirler, sıralamada artış elde etmiş şehirler arasında gösterildi.

Melbourne, son yedi yılda sıralamada en üst sırada yer almıştır. Bu arada, 2002’den 2010’a kadar en yaşanabilir şehir, Vancouver’dı.
Raporda, en iyi şehirlerin, zengin ülkelerde orta büyüklükte ve nüfus yoğunluğunun görece düşük olması eğiliminde olduğunu belirtti. “Bu, yüksek suç seviyelerine veya aşırı yüklenmiş altyapıya yol açmadan bir dizi rekreasyonel etkinliği teşvik edebilir” diye ekliyor. “En iyi puan alan 10 şehirden altısı, sırasıyla, kilometrekareye 2.9 ile 3.7 nüfus yoğunluğuna sahip olan Avustralya ve Kanada’da. İlk 10un diğer yerlerinde, Finlandiya ve Yeni Zelanda, her ikisi de 15 ila 18 kişi arasında değişen yoğunluklara sahiptir. Bu yoğunluklar 57 kişi / kilometrekarelik bir küresel ortalama ile karşılaştırılıyor.

Raporda “Avusturya bu eğilimi 106 kişi / kilometrekarelik bir yoğunlukla karşılarken, New York, Londra, Paris ve Tokyo gibi mega kentlerle karşılaştırıldığında, Viyana’nın nüfusu yaklaşık 1.8 milyon bu oran şehrin yerleşkesinin genişliği göz önüne alındığında oldukça düşük. 
Global iş merkezleri kendi başarılarının kurbanı olma eğilimindedirler. New York, Londra, Paris ve Tokyo, rekreasyonel etkinliklere sahip prestijli merkezlerdir, ancak hepsi rahat olarak kabul edilenden daha fazla suça, sıkışıklığa ve toplu taşıma sorunlarına maruz kalmaktadır. ” denildi

Economist Intelligence Unit’in sıralamasında Melbourne üst sıralara çıkarken, diğer kuruluşların yaptığı benzer çalışmalar farklı sonuçlar ortaya koyuyor.

Mart ayında yayınlanan Mercer’ın 2017 Yaşam Kalitesi Sıralaması, Viyana’yı Zürih, Auckland, Münih ve Vancouver’la birlikte birinci sırada tamamladı.

Dünyanın En Yaşanabilir Şehir Sıralamasında İlk On
 

  1. Melbourne  97.5
  2. Vienna        97.4
  3. Vancouver  97.3
  4. Toronto       97.2
  5. Calgary      96.6
  6. Adelaide    96.6
  7. Perth         95.9
  8. Auckland   95.7
  9. Helsinki     95.6
  10. Hamburg   95

Dünyanın En Yaşanabilir Şehir Sıralamasında Avrupa Sıralaması
 

şehir  sıralama
Viyana 2
Helsinki 3
Hamburg 10
Zürih 15
Cenevre 18
Amsterdam 18
Frankfurt 21
Copenhagen 21
Berlin 21
Munich 24
Oslo 25
Stockholm 26
Luxembourg 27
Brussels 28
Lyon 29
Barcelona 30
Paris 32
Dusseldorf 32
Budapeşte 36
Reykjavik 37
Madrid 40
Dublin 43
Milano 43
Roma 50
Manchester 51
Londra 53
Lisbon 56
Prague 59
Bratislava 63
Warsaw 65
Athens 69
St Petersburg 76
Moskova 80
Bucharest 83
Sofia 86
Belgrad 96
Almaty 99
Bakü 103
Istanbul 114
Taşkent 117
Kiev 131

Editör Mehmet Yakan
 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu