Kültür

Dünyanın En Çok Alkol Tüketen Şehirleri Hangileridir / Çarpıcı Sonuçlar

Vilnius, Seul, Moskova veya Kiev mi? Peki alkol tüketimi istatistikleri bize bir şehir ve kültürü hakkında ne söylüyor?

İçki Kiev’de erkekliğin bir işareti olarak görülüyor ”diyor Daria Meshcheryakova. “İnsanlar yetişkin bir erkeğin akşamları veya tatilde nasıl ayık olabildiklerini anlamıyor – kendilerinde neyin yanlış olduğunu merak ediyorlardı.”

Geçen yıl Ukrayna başkenti belediye meclisi, gece boyunca aşırı içki içmeyi durdurmak amacıyla dükkanların 23: 00-10: 00 arasında alkol satmasını yasakladı .

İşe yarayacak mı? Yerel bir gazeteci olan Mescheryakova, nesiller arası değişikliklerin her durumda tüketimi azaltmak için işe yarayabileceğini söyledi.

En büyük içiciler orta yaşlı erkekler, “Kiev’de internetle büyüyen gençler sarhoş olmakla ilgilenmiyor” diyor.

 

Doğu Avrupa’daki Eski Sovyet Devletleri En Çok Alkol Tüketilen Ülkeler Arasında

Doğu Avrupa’daki eski Sovyet devletleri, dünyadaki kişi başına 15 litreden fazla insanın toplam alkol tüketimini haritalayan Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre, dünyanın en ağır içme ülkeleri arasında yer alıyor .

Başka yerlerde, Güney Kore, Vietnam ve Portekiz gibi ülkeler meraklılar ve kendilerini çevreleyen bölgelerden daha çok içiyorlar. Avustralya, Kanada ve Avrupa’nın hepsinde de önemli miktarda içki vardır.

Ancak, ağır içme ülkelerinin tanımlanması mevcut verilerden oldukça kolay olmasına rağmen, tek tek şehirleri ayırmak biraz daha zordur.

 

Avrupa Ülkelerinde En Çok Alkolü Litvanya Tüketiyor

Litvanya, DSÖ verilerine dayanarak Avrupa Birliği’ndeki en ağır içme ülkesi olarak gösterilmektedir . Ortalama olarak nüfusu , kişi başına yılda 15 litre saf alkol tüketmektedir – 167 şişe% 12 şaraba eşittir.

Başkenti Vilnius, hafta sonu turistleri için popüler bir nokta olarak giderek daha popüler ve potansiyel olarak dünyanın en zorlu şehirlerinden biri için yarışmacı olabilir – ama yerel halk o kadar emin değil. Gazeteci Ziville Raskauskaite, “Alkollü içki içmek başkentte bir sorun değil” diyor. “İnsanların işsiz oldukları ve boş zamanlarında yapacak çok şeyleri olmadığı kırsal alanlarda daha önemli bir konu.”

Bu görüş, kırsal bölgelerin şehirlerde olduğu gibi iki kat fazla içme sorunu yaşadığını tespit eden Litvanya Ticaret Konfederasyonu tarafından yapılan bir çalışma komisyonu tarafından destekleniyor gibi görünüyor .

Dini, kültürel, sosyal ve ekonomik faktörlerin hepsi ülkeler arasında fark yaratıyor. “ABD’de, New York ve LA, beklediğiniz gibi diğer alanlardan daha yüksek bir içme oranına sahipler” diyor Max Griswold, 1980’lerden bu yana küresel alkol tüketimi üzerine yapılan son bir araştırmanın baş yazarıdır . “Utah gibi bölgeler, büyük Mormon nüfusu nedeniyle çok daha düşük”


 

Afrika Kıtasında En Çok Akolü Güney Afrika Tüketiyor

Afrika’da, Cape Town Üniversitesi’nden yapılan bir çalışma, Güney Afrika’daki yedi yetişkinden birini etkileyen yaygın bir içme sorununa işaret ediyor.
Ülke kıtadaki alkol tüketimi sıralamasında yüksektir – muhtemelen en zengin şehirlerinden bazılarına ev sahipliği yaptığı için.
Finans sektöründe çalışan bir Johannesburg vatandaşı olan Munya Shumba, “Johannesburg veya Cape Town’da içmenin Londra veya New York’takinden farklı olmadığını göreceksiniz” diyor. “Aynı markalarda viski ve bira alıyorsunuz ve barlar ve barlar işten sonra güzel bir günde dolu.”
 


Namibya’da Sadece 2016 Yılıda Alkol Nedeniyle 147 Yaya Kazalarda Öldü ve 832 Kişi Yaralandı.

Namibya sınırında alkol tüketimi de bir sorun olmuştur. 2017 yılında başkent Windhoek’teki polis, motor kazalarına maruz kalan yayalar ve aynı zamanda sürücüler için nefes kesici testler yaptı .
Bir polis sözcüsü, “çoğu zaman kurbanlar barlardan gelecek ve alkolün etkisi altında olacak, bu da onların tamamen yola konsantre olmalarını zorlaştırıyor” dedi.
Kararın öncesinde, 1 Ocak ve 4 Ekim 2016’da Namibya yollarında 147 yaya öldürüldü ve 832 kişi yaralandı.

Bazı şehirlerde, çalışma kültürü uzun zamandır takım bağının bir yolu olarak içmeye başladı. Güney Kore nüfusunun yarısına ev sahipliği yapan Seul’de tercih edilen,% 20 alkol olan fermente edilmiş bir pirinç ruhu olan soju çekimleridir. Euromonitor’dan yapılan araştırmalar, Güney Korelilerin haftada 13,7 atış ruhunu eşdeğerde kullandıklarını – örneğin, klişeleşen sert içen Rusların iki katı kadar olduğunu göstermiştir.

 

Aşırı Alkolün Tüketildiği Güney Kore’de Hükümet Alkol Bağımlılığına Karşı Bir Dizi Ünlem Aldı

Seul merkezli şirketler ve hükümet iş sonrası içme kültürünü kısıtlamaya çalışıyorlar. Hepatit salgını, gözlük paylaşımının artık yasaklandığı ve bazı büyük işletmelerin “1-1-9” kuralını kullanmaya çalıştıkları anlamına geliyor – bu da iş sonrası içeceklerin bir turda, tek bir yerde ve sonunda tutulması gerektiği anlamına geliyor. 9:00 ile.

 

Moda Alkol Tüketimini Azaltabilir

Moda içme alışkanlıklarını da değiştirebilir. Votka’yı seven Rusya, son zamanlarda alkol tüketiminde bir düşüş gördü , belki Moskova ve St Petersburg’da büyüyen bir zanaat bira sahnesine geçti . Bununla birlikte, bir hükümet bakanı tarafından BBC’nin ülkedeki alkol tüketiminin düştüğünü iddia etmesi , votka satışlarının hala güçlü olduğunu tespit etti .

Hindistan’ın patlayan viski viski pazarı, ruhun İskoç ihracatında artışa yardımcı oldu . Hindistan’da ulusal düzeyde ortalama alkol tüketimi yüksek olmamakla birlikte, Griswold, istatistiklerde Mumbai ve Delhi gibi şehirlerde viski içme ve tatma seanslarına doğru bir eğilim olduğunu söylüyor.

Griswold, “Bombay ve diğer büyük şehirlerdeki popüler yeni trend, özellikle 55 yaş ve üstü kadınlar arasında, viski tadıyor” dedi. “Verilerinde başka hiçbir ülke yok – kadınların yaşlandıkça daha fazla içmeye başladığı yer – ancak bu eğilim nedeniyle Hindistan’da durum böyle. Görünen o ki, kadınlar orada viskiden çok hoşlanıyorlar. ”


 

Türkiye’de Alkol Tüketimi Yıldan Yıla Düşüyor

“Halkımız ve ülkemizi ziyaret eden yabancı turistler 2016 yılında 35.4 milyon litre rakı tüketti. Yıllık rakı tüketimi 2010 yılında 46.3 milyon litre, 2011 yılında 48.8 milyon litre olmuştu. Nüfus artarken, sadece rakı tüketimi değil, toplam alkollü içki tüketimi geriliyor.”

İçki tüketimine dair rakamları değerlendirirken, yabancı turistlerin de hesaba katılması gerek, otellerdeki ‘her şey dahil’ uygulamasının yabancı ziyaretçilerin alkollü içki tüketimindeki paylarının yüksek olmasına yol açtığını belirtti.
 

Şarap Üretiminin Yüzde 10’undan Azını İhraç Ediyoruz

Rakı gibi, bira ve şarap tüketiminde de gerileme var. Bira tüketimi 2010 yılında 921 milyon litre, 2012’de 998 milyon litre iken, 2016 yılında 900 milyon litreye geriledi. Şarapta iç piyasa talebi 2010 yılında 59 milyon litre idi. 2016 yılında 51 milyon litre oldu. Batı Avrupa’da kişi başı 100 litrenin üzerinde olan bira tüketimi bizde kişi başı 10 litrenin biraz üzerinde. Batı Avrupa’da kişi başı 60 litre olan şarap tüketimi bizde yarım litrenin biraz üzerinde. Votkada iç piyasa talebi 2012 yılında 15 milyon litreye kadar yükseldikten sonra 2016 yılında 11 milyon litreye indi.

Dünya genelinde alkollü içecek tüketimi az da olsa düşüş eğiliminde, özellikle ülkemizde bu rakamlar hissedilir düzeyde.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı