Ekonomi

Dünyada Kapış Kapış Satılıyor Sadece O İlimizde Günde 100 Ton Üretiliyor

​Belçika, Almanya, Fransa gibi Avrupa ülkelerin yanı sıra Arap ülkeleri de Katar, Kuveyt, Cezayir, Libya’ya, Kosova, Türkmenistan ve Azerbaycan’a senede 10 milyon dolarlık Afyon lokumu ihracatı yapılıyor.

Şekerleme ve lokumlarıyla ünlü afyonkarahisar’da 40’a yakın lokum üreticisi ve büyük fabrikalarda günde ortalama 100 ton üretim yapılıyor. Yurt içi yanı sıra birçok ülkeden de talep gelen “Afyon lokumu” senelik ihracatı ise senede 10 milyon doları buluyor.

Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Vekili Atilla Kocabaş, yapmış olduğu açıklamada, Afyonkarahisar denildiği zaman akla ilk gelenin sucuk, kaymak ve lokum olduğunu söyledi. Özellikle “Afyon kaymağı”ndan imal yapılan lokumun Türkiye’nin yanı sıra birçok ülkeden rağbet gördüğünü söyleyen Kocabaş, “Afyonkarahisar’da 79 tane irili ufaklı lokum üreten firma var. 

Afyon lokumu senelik ihracat miktarı 10 milyon doları buluyor. Belçika, Almanya, Fransa gibi Avrupa ülkeler yanı sıra Arap ülkeleri Katar, Kuveyt, Cezayir, Libya’ya, Kosova, Türkmenistan ve Azerbeycan’a yılda 10 milyon dolarlık lokum ihracatı yapılıyor. İlde yüz yılı aşkın zamandır lokum imalatı yapan Altınay Şekerleme’nin Genel Müdürü İrfan Altınay da Afyonkarahisar’da 5 nesildir lokumla uğraşan bir aile şirketi olduklarını dile getirdi.

EN SEVİLENİ KAYMAKLI LOKUM

Lokumun Osmanlı dönemine uzanan tarihi geçmişin olduğuna dikkati çeken Altınay, konuşmasına şöyle devam etti:

Lokum sevilen, doğumlarda, cenazelerde, mevlitlerde, özel günlerde misafirlere ikram edilen geleneksel bir tatlıdır. Bunun özellikle Afyonkarahisar’da meşhur olmasının ana sebebi ise kaymaklı lokumdur. Dedemiz 1890-1901 senelerinde ilk defa manda kaymağı kullanarak kaymaklı lokum yapmış. Afyon kaymağı, kaymak şekeri ve kaymaklı lokum yoğun ilgi görmeye başlamış.

Altınay, kentin ulaşım ağların kesişme noktasında önemli bir kavşakta bulunması, Afyon lokumuna talebin çoğalmasında büyük etkisinin olduğunu dikkati çekerek, şunları söyledi:

Senelerce insanların damak tadı ve ayak alışkanlığı sayesinde ilgi artmış. Türkiye’nin diğer tüm şehirlerinde yapılan daha çok lokumu Afyonkarahisar’da üretiyoruz. İlimiz günde 70 bin aracın geçtiği bir noktada bulunuyor. İl genelinde 40’a yakın lokum üreticisi ve büyük fabrikalarla günde ortalama 100 tona yakın lokum üretimimiz var.

Bir kilo lokumun aşağı yukarı 1,5 metre geldiğini düşünürsek, günde 12 bin 742 kilometre, yani dünyanın çapı kadar lokum yapılıyor. Afyonkarahisar’da yaklaşık üç günde yapılan lokum arka arkaya koyduğumuzda, dünyanın çevresini 40 bin kilometre olarak düşünerseniz, bir ucundan diğer ucuna tur attırabiliriz. Afyonkarahisar’da bir haftada yapılan lokum, dünyanın çevresini iki defa dolaşıyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu