Sağlık

Dünya Yılda 1 Trilyon Dolar Sigaraya Harcıyor

Dünya Sağlık Örgütü ve ABD Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından Salı günü yayınlanan bir araştırmaya göre, sigara içmek küresel ekonominin yılda 1 trilyon dolardan fazla maliyeti oluşturuyor ve 2030 yılına kadar şu anda olduğundan üç kat daha fazla insanı öldürüyor olacak.

Dünya Sağlık Örgütü ve ABD Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından Salı günü yayınlanan bir araştırmaya göre, sigara içmek küresel ekonominin yılda 1 trilyon dolardan fazla maliyeti oluşturuyor ve 2030 yılına kadar şu anda olduğundan üç kat daha fazla insanı öldürüyor olacak.

Bu maliyet, 2013-2014 yılları arasında yaklaşık 269 milyar dolar olarak tahmin edilen DSÖ’nün tütün vergilerinden elde edilen küresel gelirden çok daha fazla.

“Tütünle ilgili ölümlerin sayısı, yılda yaklaşık 6 milyon ölümden 2030 yılında yılda yaklaşık 8 milyona, bunların yüzde 80’inden fazlası düşük ve orta gelirli ülkelerde gerçekleşecek” dedi. .

Bu ülkelerde sigara içenlerin yaklaşık yüzde 80’i yaşıyor ve sigara içme oranlarının küresel nüfusta düşmesine rağmen, dünya genelinde sigara içenlerin sayısı artıyor.

Sağlık uzmanları, tütün kullanımının dünyadaki en büyük önlenebilir ölüm nedeni olduğunu söylüyor.

Çalışma, 70’ten fazla bilimsel uzman tarafından gözlemlendi ve “Sağlık masraflarında 1 trilyon doların üstünde ve her sene verimliliği kaybetti.” Dedi.

Ekonomik maliyetlerin artmaya devam etmesi bekleniyor ve hükümetlerin tütün kullanımını ve buna bağlı ölümleri azaltma araçlarına sahip olmasına rağmen çoğu 688 sayfalık raporda bu araçların etkili bir şekilde kullanılmasının çok kısa bir sürede azaldığını belirtti.

Ucuz ve etkili politikalar, tütün vergilerinin ve fiyatlarının yürüyüşü, kapsamlı sigarasız poliçeler, tütün şirket pazarlamacılığı konusundaki tüm yasakları ve belirgin resimsel uyarı etiketlerini içermektedir.

Tütüne vergiler, tütün karşıtı kitlesel medya kampanyaları ve durdurma hizmetleri ve tedavileri için destek gibi daha pahalı müdahaleleri finanse etmek için de kullanılabilir.

DSÖ’nün tahminlerine göre, hükümetler 2013-2014 yılları arasında tütün kontrolü konusunda 1 milyar dolardan daha az harcadılar.

Bu arada Tütün düzenlemesi, Tütün ürünlerinde standartlaştırılmış tasarımlar uygulayan ve ayırt edici logolar ve renkli markalaşmayı yasaklayan Avustralya’nın sıkı “düz ambalajlama” yasalarına karşı Küba, Endonezya, Honduras ve Dominik Cumhuriyeti tarafından getirilen ticaret anlaşmazlığı yüzünden bir çatışma noktasına ulaşıyor.

Dünya Ticaret Örgütünün bu yıl şikâyet üzerine karar vermesi bekleniyor. Çalışma, Norveç, Slovenya, Kanada, Singapur, Belçika ve Güney Afrika da dahil olmak üzere benzer politikaları düşünen diğer ülkeler tarafından yakından izlendiğini söyledi.

Editör Ramazan Cengiz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu