Güncel

Dünya Devinden ABD’ye Ültimatom Ayağınızı Denk Alın

​ABD’nin en büyük yatırım bankalarından biri olan JPMorgan Chase’in Üst Yöneticisi (CEO) Jamie Dimon, ABD’nin kendisine bir an evvel çeki düzen vermesi gerekiyor. ABD’li 30 CEO’nun katılımıyla oluşan kamu politikaları kuruluşu Business Roundtable’ın başkent Washington D.C’deki toplantısında konuşma yapan Dimon, ABD ekonomisi ve Başkan Donald Trump hükümetinin politikaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Dimon, Trump hükümeti Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nı  (NAFTA) tekrardan müzakere etmek istediğini söyleyerek, ABD’de özel ve kamu  sektörlerin NAFTA’nın getirdiği ekonomik faydaları korumak ve geliştirmek için  daha sıkı çaba sarf etmesi gerektiğini söyledi.

ABD’li CEO’ların Kanadalı ve Meksikalı meslektaşlarıyla birlikte  hareket yaparak NAFTA müzakerelerinde hükümetle görüş paylaşması gerektiğini  bildiren Dimon, müzakerelerin başarılı geçmesi halinde Kuzey Amerika’da  ekonomik büyümenin ve istihdam artışın yakalanabileceğini açıkladı.

Dimon, ABD’nin yoksul mahallelerinde yaşayan öğrencilerin yaklaşık  yarısının liseden mezun olamadığını söyleyerek, mezun olan öğrencilerin ise  uygun işlerde çalışamadığını söyledi. Ayrıcana, ABD’de askerlik yaşına gelmiş gençlerin yaklaşık yüzde 70’i okuryazarlık seviyesinin az olması veya obezite ve diyabet gibi sağlık  sorunları sebebiyle orduya katılamadığının altını çizdi Dimon, söz konusu oranın  “inanılmaz derecede yüksek.

Dimon, ABD’de istihdam ve ücret seviyelerini düşük tutan başka  faktörler de olduğunu belirterek, Sadece tek bir yerde değil birçok konuda  Amerika’nın kendisine çekidüzen vermesi gerektiğini düşünüyorum. Nisan ayı başında ABD’yi “yavaş bir tren enkazı” olarak tanımlayan Dimon,  ABD Başkanı Donald Trump’ın iş danışmanlık konseyinde üye olarak yer alıyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı