Kültür

Dow Türkiye “Öğretmenin Kimyası” ile ödül kazandı

Dow Türkiye “Öğretmenin Kimyası” ile ödül kazandı Dow Türkiye ve Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) iş birliği kapsamında hayata geçirilen “Öğretmenin Kimyası” projesi, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından ödüle layık görüldü.

Dow Türkiye’nin, ÖRAV iş birliğiyle yürüttüğü “Öğretmenin Kimyası” projesi, TİSK’in 2018 Kurumsal Sosyal Sorumluluk ödülleri kapsamında “Etkililik” ödülünü kazandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Jülide Sarıeroğlu’nun katılımlarıylagerçekleştirilen ödül töreninde, TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen de açılış konuşması gerçekleştirdi. Dow Türkiye, sosyal sorumluluk projeleriyle ödüle layık görülen 10 şirketten biri olarak yer aldı.

Fen bilimleri eğitiminin inovasyonu mümkün kılan temel unsurlardan biri olması ve fen bilimleri okuryazarlığında Türkiye’nin istenilen düzeyde olamaması nedeniyle Dow Türkiye, Milli Eğitim Bakanlığı ve Öğretmen Akademisi Vakfı işbirliğiyle 2013 yılında “Öğretmenin Kimyası” projesini başlattı.

Türkiye’nin kültür mirasına sahip çıkabilecek genç nesillerin yetiştirilmesinde öncü rol oynayan öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimini desteklemek amacıyla projeyi oluşturduklarını dile getiren Dow Türkiye ve Orta Asya Başkanı İhsan Necipoğlu, bu kapsamda gerçekleştirdikleri çalışmaların TİSK tarafından ödüle layık görülmesinden dolayı gurur duyduklarını ifade etti.

Türkiye’nin 16 farklı ilinde 760 kimya ve fen bilgisi öğretmenine “Öğretmenin Kimyası” eğitimleri aracılığıyla ulaştıklarını belirten Necipoğlu, “Eğitimlere katılan öğretmenlerimiz kanalıyla, 4 öğretim yılı boyunca 65 binden fazla öğrenciye kimya ve fen bilimleri sevgisini aşıladık. Öğrencilerin fen bilimlerine ilgilerini artırmak amacıyla 2013-2017 yılları arasında; İstanbul, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Kocaeli, Gaziantep, Trabzon, Adana, İzmir ve Eskişehir illerinde, çevre illerden de öğretmenlerin katılımlarıyla atölye çalışmaları gerçekleştirdik” diye konuştu.

Öğretmen Akademisi Vakfı Genel Müdürü Semra Özcan ise Dow Türkiye ile 2013 yılından beri yürüttükleri “Öğretmenin Kimyası” projesinin ülkemizdeki fen okur yazarlığının yaygınlaşmasında önemli rol oynadığını belirtti. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından ödüle layık görülmekten büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Özcan, “ Öğretmen Akademisi Vakfı olarak temel misyonumuz Türkiye’deki eğitimcilerin mesleki ve kişisel gelişimlerine destek verecek projeler üretmek. “Öğretmenin Kimyası” da bu misyonumuz doğrultusunda en faydalı ve etkili projelerimizden biri. Öğrencilerimizin modern eğitim anlayışıyla matematik, fen, kimya, fizik gibi pozitif bilimleri öğrenmesini ve bu alanlarda başarılı olmasını çok önemsiyoruz. Dow Türkiye işbirliğiyle yürüttüğümüz bu proje sayesinde öğretmenlerimizin gelişimine katkı sağlarken öğrencilerimizin de bu alanlardaki dersleri severek ve anlayarak öğrenmelerine destek oluyoruz. Projeye devam ederek daha fazla öğretmenimize ve öğrencimize ulaşmayı; fen, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarındaki eğitim başarımızı artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Dow Türkiye’nin öncülüğünde kimya öğretmenleri ve öğrencilere yönelik en önemli sosyal sorumluluk projesi olarak kabul edilen “Öğretmenin Kimyası” STEM projesi ile, Türkiye’deki öğrencilerin fen ve kimya branşlarına yönelik yetkinliklerinin geliştirilmesi hedefleniyor. Bilgi ve teknoloji çağı olan 21. yüzyılda, fen, kimya, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarındaki başarı oranlarının üst düzeylere taşınması ve Türkiye’nin yakın gelecekteki rekabet gücünün artırılmasına katkı sağlanması amaçlanıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı