Gap

Dolarla Alışveriş Bitsin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın Dolara karşı halka çağrı yapmasının ardından halkta dolara karşı tepkiler devam ediyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TL kullanımının yaygınlaştırılması çağrısına destek veren Diyarbakırlılar, alışverişlerin dolarla yapılmasına karşı olduklarını söylediler.

Doların sürekli olarak yükselmesinin halkın zararına olduğunu belirten Ramazan Yalçın, yabancılara ait paranın kullanılmaması gerektiğini dile getirdi.

Yalçın, “Geçmişte altınla ticaret yapılıyordu. Bence en güzeli odur. Dolar alıyoruz. Bir iniyor, bir çıkıyor. Bu halkımızın zararınadır. Dolarlarını bozup altın yapmak halkın bileceği iştir ancak bize ait olmayan parayı kullanmamamız gerekiyor. ” dedi.

Müslümanların dolarla alışveriş yapmasını istemediğini ifade eden Ekrem Cengiz, şunları söyledi: “Dolar Amerika’ya aittir. Amerika Müslümanları yok etmek istiyor. Bunu gerek dolar ile gerek başka yoldan yapmaya çalışıyor. Bu yüzden dolar istemiyoruz. Müslümanlar olarak dolar ile alışverişimiz olmasın. Dolar yükseldikçe yükseliyor, bizim paramız ise düştükçe düşüyor. Sözün özü, biz dolar istemiyoruz. Altın ve TL dolardan daha iyidir.”

Doların ABD’nin Türkiye üzerindeki gücünün göstergesi olduğuna değinen Şeyhmus Demir, ekonomik anlamda dışa bağımlılığın azalmasının önemli olduğunu söyledi. Demir, “Dolar bozuyoruz sadece. Demek ki gücümüz bu kadar. Bize Amerika’dan süt tozu geliyordu.  Türkiye’de süt yok muydu?” şeklinde konuştu.

Döviz bozma çağrısını olumlu bulduğunu belirten Mehmet Tahir Ünal, “Dolar bozma meselesi olumludur bence. Öyle olmasa cumhurbaşkanı bu kadar üstüne gitmezdi. İyi bir gelişmedir. Başkalarının tesiri altında olmamak için bu uygulama doğrudur.” ifadelerini kullandı.

Çağrıya destek verdiklerini dile getiren Abdullah Demir ve Ahmet Savaş Erçedoğan da “Kimsenin doları yok. Eğer dolarımız olsaydı bizde bozdururduk.” dedi.

İsmini vermek istemeyen başka bir vatandaş ise “Yabancının parasının burada ne işi var? Dolarını boz, moralini bozma.” sözleriyle kampanyaya destek verdiğini belirtti. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu