Ekonomi

Dolar Resmen Çakılmış Vaziyette

Güne inişle başlayan ve 3,6510’a kadar gerilemiş olan dolar/TL, son bir ayın en az seviyesinde kalmış durumda. Dün 3,70 seviyesinde başlayan ve azalış gün boyu devam eden dolar/TL, günü yüzde 0,65 lik bir azalışla 3,6691’den günü kapatmış oldu.

EN SON 9 OCAK’TA EN DÜŞÜK SEVİYEYİ GÖRMÜŞTÜ

Küresel piyasalarda azalan dolar talebin etkisiyle düşüş eğilimi bugün de devam etti dolar/TL, 9 Ocak’tan bu zamana en düşük seviyesi olan 3,6510’a kadar gerilemiş oldu. 

Dolar/TL, 3,65 sınırından gelen tepki alımları ile saat 09.45’te 3,6620 seviyesinden alıcı çıkarken, aynı dakikada avro/TL yatay seyirle 3,8900, sterlin/TL ise yüzde 0,1 lik bir düşüşle 4,5940’tan işlem görmüş oldu.

YELLEN’İN VERECEĞİ MESAJLAR ÖNEMLİ

Analistler, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen’ın bugün ve yarın yapmış olacağı sunum ve sorulara vereceği cevapların piyasaların önemli gündem maddesi olarak öne çıktığını söyleyerek, Yellen’ın vereceği mesajların, Fed Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) mart ayı toplantı evvelinde faiz yükselişi beklentileri üzerinde belirleyici olabileceğini söyledi.

Bugün, yurt içinde cari işlem açığı, yurt dışında ise Almanya ve Avro Bölgesi büyüme verileri ile Fed üyelerin konuşmaları piyasaların yönü üzerinde etkili olacağını söyleyen analistler, dolar/TL de 3,70 seviyesi direnç, 3,65 ve 3,61 seviyeleri ise destek konumuna geldiğini açıkladı.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı