Ekonomi

Dolar Güne Nasıl Giriş Yaptı

16 Nisan Pazar günü yapılan halk oylamasında “evet” neticesi çıkmasından sonra dün, 3,6250 seviyesine kadar gerileyen dolar/TL, bu seviyelerden gelen alımlarla günü önceki kapanışına göre yüzde 0,99 bir azalışla 3,7008’den tamamlamış oldu.


Bugün güne inişle başlayarak 3,6835 seviyesine kadar inen dolar/TL, saat 10.10 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 0,40 azalışla 3,6840 seviyesinden alıcı buldu. 

Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,38 inişle 3,9240, sterlin/TL ise yüzde 0,21 değer kaybıyla 4,6285’ten işlem görüyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, dün yapmış olduğu açıklamada, merkez bankaların piyasalara sürpriz yapmaktan kaçınması gerektiğini söyledi. 

Fischer, ekonomide beklenmedik şokların ortaya çıkması olasılığına dikkat çekerek, bu durumda Fed’in faiz oranlarını ve para politikası duruşunu hedefleri doğrultusunda değiştirmesi gerektiğini söyledi. 

Dün 100,0 seviyesine gerileyen dolar endeksi, açıklamalarından sonra kayıpların bir kısmı telafi yaparak günü 100,3’ten tamamlamış oldu.

Analistler, ABD ile Kuzey Kore arasında yaşanan gerilim sebebiyle yatırımcılarda azalan risk iştahının, doların gelişmekte olan ülke para birimleri karşısındaki inişini sınırladığını söyleyerek, kısa vadede jeopolitik riskler ve devlet başkanlarının söylemlerinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını kaydetti.

Bugün yurt içinde veri gündeminin zayıf olduğunu, yurt dışında ise ABD’de sanayi üretimi başta olmak üzere açıklanacak verilerin takip edileceğini söyleyen analistler, teknik açıdan dolar/TL’de 3,7050 seviyesinin önemli direnç, 3,6450 ve 3,6220 seviyelerinin kısa vadeli destek konumunda olduğunu bildirdi.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu