Ekonomi

Dolar Durmak Bilmiyor Borsadan Rekor Üstüne Rekor

Dolar TL bugün 3.52’ye kadar inen senenin en düşük seviyesini gördü. Borsa İstanbul`da BIST 100 endeksi ise 95.358,76 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Kur şu dakikalarda 3.52 seviyesinden işlem gördü. Euro TL ise 3.84’dan işlemde. Cuma günkü kapanışta doların satış fiyatı 3.5480 lira, euro satış fiyatı ise 3.8670 lira olmuştu. Analistler, çoğalan risk iştahından en çok gelişmekte olan ülke varlıkların etkilendiğini söyleyerek, Güney Afrika randı ve Güney Kore vonunun dan sonra Türk lirası dolar karşısında en çok değer kazanan gelişmekte olan ülke para birimi olduğunu söyledi.

Analistler, geçen haftanın son işlem gününde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya’nın açıklamaları, piyasalara, sıkı duruşun korunacağı mesajını vermesi TL’yi desteklediğini söyleyerek, ABD  Başkanı Donald Trump’ın Kuzey Kore ile ilgili söylemlerin de yatırımcıların risk algısını azalttığını dile getirdi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) bugün başlayacak ve kararı yarın açıklanacak toplantısı, döviz kurların yönü  üzerinde etkili olacağını söyleyen analistler, teknik açıdan dolar TL’de 3.5160 seviyesinin destek, 3.5750 seviyesinin direnç konumuna geldiğini bildirdi.

BORSA REKOR TAZELEDİ

Borsa İstanbul 100 endeksi günün ilk yarısında 95.330,25 puana yükselerek rekor kırmıştı. Küresel piyasalarda çoğalan risk iştahı ve değer kaybeden döviz kurlarından olduğu destekle yükselişine devam eden BIST 100 endeksi rekorunu bir defa daha yeniledi. Endeks 95.358,76 puanı gördü.

Analistler, ABD Başkanı Donald Trump’ın hafta sonu yapmış olduğu açıklamada Kuzey Kore ile ilgili yumuşak bir ton kullanmasının yatırımcıların risk algısını azalttığını, bununda gelişmekte olan ülke varlıklarına olan talebi olduğunu söyledi. Döviz kurlarındaki iniş eğilimi devam etmesi durumunda BIST 100  endeksinde yeni hedeflerin 95.500 ve 97.700 seviyeleri olacağına dikkati çeken analistler, olası inişlerde ise 92.400 seviyesini destek konumuna geldiğini bildirdi.

Analistler, öğleden sonra yurt içinde ve yurt dışında veri akışını zayıf olduğunu belirterek, ABD Merkez Bankası (Fed) Açık Piyasa  Komitesi’nin (FOMC) bugün başlayacak ve kararı yarın açıklanacak toplantı piyasaların yönü üzerinde etkili olacak.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu