Sağlık

Doktoru Kötü Haberi Verdi Merve Hemşire Artık…

​Kendisini doktor olarak tanıtan bayan kuaförüne dudak silikonu yaptıran hemşire Merve Keleş’in tedavisine ait açıklama yapan Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi Anabilim Dalı Servisi’nde görevli Prof. Dr. Metin Yavuz, “Eğer işlemi yapan kişi bu maddeyi söylerse tedavi sürecimiz hızlanır.

Materyale göre de dudağını kaybetmek yerine mevcut dudaklarıyla yaşaması söz konusu olabilir. Prof. Dr. Yavuz, genç kızın durumu ile ilgili Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi’ndeki odasında basın mensuplarına bilgi verdi. Metin Yavuz, Merve Keleş’in tedavisi 21 gündür devam ettirdikleri ve yol katettiklerini söyledi.

Merve Keleş’in hayati tehlikesi yok”

Prof. Dr. Yavuz, “Bu tür durumlarda materyalin tespiti çok önemli ama hala materyali tespit edemedik. O yüzden biz herhangi bir materyal olarak değerlendirdik ve tedaviye başladık. Bu tedaviyi dermatoloji bölümüyle birlikte yapıyoruz. Şu anda hastamızın yaptığımız tedaviyle şikayetleri gerilemiş durumda. Bu tür durumlarda hayati tehlike olabilir ama bizim hastamız için hayati tehlike olduğunu düşünmüyoruz. Yapacağımız işlemler biraz zamana yayılabilir. Yine materyali tespitine yönelik çalışmalarımız olabilir.

Materyalin tespitindeki gelişme tedaviyi hızlandırır”

Merve hemşirenin durumu yargıya intikal ettiği için iddiaya göre işlemi yapan Soner G.’nin kullandığı maddeyi söylemesi tedaviyi hızlandıracağını söyleyen Prof. Dr. Metin Yavuz, “Bu konu yargıya intikal ettiği için eğer materyalin tespitinde bir gelişme olursa bizim elimiz çok daha rahatlar. Şu an gündemimizde hastanın takibi ve öncelikle tıbbi tedavi ile hastaya uygulanan materyalin tespiti. Eğer işlemi yapan kişi kullandığı maddeyi söylerse bizim yapacağımız tedavide çok ciddi bir aşama kaydetmiş oluruz.

Uzak Doğu’dan ucuza gelen materyallere dikkat”

Bu tür uygulamaların mutlaka plastik cerrah ve dermatologlar tarafından yapılması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Yavuz, daha sonra şunları anlattı: 

Bu tedavilerde en önemli husus dolgu uygulamalarında çok nazik ve ehliyetli kişilerin uygulaması gereken bir durum. Bunu uygulayanların da yasa ile belirlenmiş şekilde yapılması gerekiyor. Şu anda yasa bu uygulamaları sadece plastik cerrahlara ve dermatoloji uzmanlarına vermiş durumda.

Bu olguda da görüldüğü gibi bu işi tam bilmeyen kişilerin kötü neticelere yol açacağı görülmekte. Bu ve buna benzer uygulamaların işin ehline yaptırılması. Materyaller her yerde satılıyor. Uzak Doğu’dan getirilen materyaller ucuz ama çok tehlikelidir. Ölüm riski de olabilir.

Bu şekilde uzun süre yaşamak zorunda kalabilir”

Bir basın mensubu, “Peki Merve Keleş eski dudaklarına kavuşabilecek mi ve dudaklarını kaybetme riski var mı” sorusuna ise Yavuz, durumun materyalin cinsine göre belirleneceğini söyleyerek, “Onun için pek bir şey diyemeyiz. Dudağını kaybetmek yerine mevcut durumla yaşaması söz konusu olabilir.

Dudağını kaybetme çok iddialı bir tanım. Dolgu maddeleri piyasada çok çok. Genellikle bu materyaller eriyebilen materyallerdir. Uzun sürede eriyebilen ve hiç erimeyen materyallerdir. O yüzden buradaki sorun bu materyal erimeyen ise uzun süre bu şekilde yaşamak zorunda kalabilir. 

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu