Güncel

Doktorlar Şaştı Kaldı İşte Hülya’nın Son Hali Ensesinde 3. Kolu Çıktı

Adana’da, 3 kollu olarak dünyaya gelen ve herkesi çok şaşırtan 4 yaşında olan Hülya Enzelik, ameliyatla normal şekle döndü.

Şanlıurfa’nın Akçale Kale İlçesi’nde 4’ü ikiz olmak üzere 5 çocuklu inşaat işçisi İbrahim ve ev hanımı olan Meryem Enzelik çiftinin 4 sene evvel Hülya ismini verdikleri bir kızları oldu. Omzunda 3’üncü bir kololan bebek, herkesi şaşkına çevirdi. 

Aile, Şanlıurfa’da doktorların yönlendirmesiyle minik çocuğu, Adana’da Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’nda görevli Prof. Dr. Cenk Özkan’a getirdi. Küçük çocuğu muayene yapan Prof. Dr. Cenk Özkan, belirli aralıklarla tıbbi takibini devam ettirdi. 

Omuzdan çıkan 3’üncü kolun Hülya Enzelik’in sağlığını tehdit etmeye başlamasından sonra ameliyat kararı verildi. Yaklaşık olarak 3 ay evvel minik kız, ameliyatla omzunda çok koldan kurtulmuş oldu.

ÇOK NADİR GÖRÜLÜYOR

Sağlığına kavuşan küçük çocukla ilgili konuşan Prof. Dr. Cenk Özkan, şunları söyledi: 

Hülya bize 3 kolu olması şikayetiyle getirildi. Literatüre baktığımızda bu çok çok nadir görülen bir şey. Bu normalde ikiz bebeklerden birisinin gelişimin durması neticesinde diğer kardeşinde diğer organın kalmış olmasından oluyor. Fetus içinde fetus’ olarak adlandırılıyor tıp dilinde. Bu şekilde hastanın sırtı, karnı farklı yerlerinde çok çok nadiren görülebiliyor. Hülya’nın da ikiz kardeşleri var kendisinden büyük. Yani ailede aslında sürekli olarak ikiz doğum var. 

Hülya da ikiz olarak olacakmış fakat tek dünyaya gelmiş. Sırtında bu şekilde bir kol çıkıntısı olduğunu fark etmişler. Kol çıkıntısı omur iliklere de bağlantılı olduğu için 4 yaşına kadar kimse bir şekilde bir müdahale yapmak istememiş ve olay buraya kadar gelmiş. Biz bu fazla kolun çocuğa yük olmak dışında bir faydası olmadığından oradan uzaklaştırdık. Normal kendi kolundan biraz daha küçük ama bariz bir şekilde içinde hiç bir şekilde fonksiyonu olmayan parmakları ve eli de olan o kolu cerrahi bir operasyonla çıkarttık. 

Biraz güç bir operasyon oldu ama başardık. Hastanın sağlık durumu gayet iyi şimdi. Koşuyor, keyfi yerinde, herhangi bir problemimiz de olmadı. Bu çok çok nadir görülen olaylardan biri. Hülya’ya benzer, tıp literatüründe sırt bölgesinde çok çok hasta yok, dünya üzerinde bile sayılı olay bildirimleri mevcut.

HERKES ÇOK ŞAŞIRDI

Minik Hülya’yı ameliyat sonrası rutin sağlık kontrolüne getiren dedesi 60 yaşında Mehmet Enzelik ise, Hülya’nın 3 kolu vardı, biri sırtından çıktı. Biz de şaşırdık, herkes de çok şaşırdı, ‘Bu nasıl oldu?’ diye. Allah’ın işi işte. Hastaneye götürdük, ameliyat yapmadılar. Korkuyorlardı. Adana’ya getirdik. Ameliyat oldu, sağlık durumu çok güzel, çok memnunuz Allah’a çok şükür.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu