Ekonomi

Doktor Kıyamet’ten Dolar TL Açıklaması

​Doktor Kıyamet” olarak bilinen yatırımcı Marc Faber, “Türk lirası değerin altında. Türk lirası güçlenmesini bekliyorum. Sermayenin Türkiye’ye akması için iyi sebepler var. Türk ekonomisi çok iyi gidiyor. Borsanın performansı buna bir örnek.

Uluslararası finans piyasalarındaki kriz tahminleri sebebiyle “Doktor Kıyamet” olarak bilinen yatırımcı Marc Faber, Türk lirası (TL) değerin altında olduğunu ve güçlenmesini beklediğini söyledi. Faber, “Elimde altın ve diğer kıymetli metallerden bulunduruyorum.  Eğer diğer finansal yatırım araçları ile kıyaslarsam hala altın, gümüş ve platin  iyi, makul fiyatlarda. Bu metalleri elimde bulunduruyorum. Fiyatlardaki  zayıflamayı satın alma fırsatı olarak görüyorum.

Faber, petrolün varil fiyatı gelecek dönem 40-60 dolar arasında seyretmesini bekleniyor.

TÜRKİYE YATIRIMCILAR AÇISINDAN HALA CAZİP

Marc Faber, TL’nin değeri altında olduğunu ve güçlenmesini  beklediğini söyleyerek, “Fakat ne kadar değerleneceği büyük oranda ABD dolarına  bağlı olacak. Türkiye’nin yatırımcılar açısından hala cazip olduğunu söyleyen Faber,  konuşmasına şöyle devam etti:

Son 3-4 senedir dünyada algı ABD dolarını destekler nitelikteydi. Avrupa ve Japonya’da para basımını çoğalması, likiditenin ABD’deki varlıklara,  hazine tahvillerine, hisselerine gitmesine sebep olmuştu. Bu şekilde ABD doları  güçlenmişti. Fakat şimdi bu sermaye akışı tersine dönerek tekrardan Avrupa, Japonya  ve gelişen piyasalara yönelebilir.

PARA TEKRARDAN TÜRKİYE GİBİ ÜLKELERE AKIYOR

Ünlü yatırımcı Faber, uluslararası yatırımcılar arasında Türk varlıklarına olan ilgi çoğalabileceğini, sermayenin Türkiye’ye akması için iyi sebepler olduğunu, Türk ekonomisinin çok iye doğru gittiğini, borsanın performansı buna bir örnek olduğunu söyledi. Faber, “Para tekrardan Türkiye gibi ülkelere akıyor. Geçen sene Rusya ve Brezilya borsaları en iyi performansı göstermişti. Bu sene Türkiye’nin güçlü bir performans göstermemesi için bir gerekçe göremiyorum. 

Türk varlıklarına ait yatırım fırsatları ile ilgilendiğini  belirten Faber, “Türk tahvillerim var. Bunlar dolar cinsinden Türk şirketlerini tahvilleri. Bunları elimde tutuyorum. Siz gidip sıfır faiz oranları ile Alman tahvili mi, Japon tahvili mi alırsınız?

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu