Güncel

Doğu ve Güneydoğuda 15 Temmuz Etkinliklerine Büyük İlgi

15 Temmuz şehitler haftası dolayısı ile yurdun her yerinde etkinlikler başladı. Doğu ve Güneydoğu illerinde büyük katılım ile şehitler anıldı.

15 Temmuz şehitler haftası dolayısı ile yurdun her yerinde etkinlikler başladı. Doğu ve Güneydoğu illerinde büyük katılım ile şehitler anıldı.

Van’da 15 Temmuz şehitlerini anma programları başladı

15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılı dolayısıyla Van’da “15 Temmuz Şehitlerini Anma Programı” kapsamında bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

Program kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Zeve Şehitliği, mezarlık ziyareti ve mevlit programı düzenlendi.

Van Valisi Murat Zorluoğlu’nun katılımıyla program dâhilinde ilk önce Zeve Şehitliği’nde anma programı düzenlendi. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından İpekyolu İlçe Müftüsü Sacit Emiri, 15 Temmuz şehitleri ve 1915’te Ermeniler tarafından katledilen 2 bin 500 Müslüman için dua okudu.

Daha sonra Akköprü Mezarlığı’nı ziyaret eden Vali Zorluoğlu ve beraberindekiler, burada da okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından dua etti.

Program, 15 Temmuz darbe girişiminde şehit edilenler için Hz. Ömer Camii’nde okutulan mevlit ve ardından verilen öğle yemeğiyle devam etti.

Düzenlenen program sonrası kısa bir konuşma yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdurrahman Çohaz, “Bu yemeği de şehitlerimizin hayrına verdik. İnşallah onların hayrına ulaşır. Dualarımız onlarla birliktedir. Katılımlarınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Diyarbakır’da 15 Temmuz şehidi anıldı

 

Ergani Kaymakamlığı tarafından “15 Temmuz, Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri kapsamında 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olan Askeri Çoban’ın evi ve kabri ziyaret edildi, şehidin anısına mevlit okutuldu.

15 Temmuz darbe girişimi seneyi devriyesi dolayısıyla Askeri Çoban’ın ailesi ve kabri ziyaret edildi. Ziyarete Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Diyarbakır Milletvekili İdris Bal, Ergani Kaymakamı Mesut Çoban, HÜDA PAR Ergani İlçe Başkanı M. Emin Buran, AK Parti Ergani İlçe Başkanı Şükrü Sayan, şehidin akrabaları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Mezarlık ziyaretinden sonra Camii Kebir’de mevlit okutuldu. Ergani Müftüsü Abdulrakip Arslan’ın kıldırdığı öğle namazından sonra okunan mevlide Ergani Kaymakamı Mesut Çoban, HÜDA PAR Ergani İlçe Başkanı M. Emin Buran, AK Parti İlçe Başkanı Şükrü Sayan, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Eyüp Turhan, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Mevlit sonrası açıklamalarda bulunan Ergani Müftüsü Abdulrakip Arslan, “15 Temmuz’da memleketimizi büyük bir badireden atlatan Rabbimize hamdolsun” dedi.

Arslan şöyle konuştu: “Ezanlarımızın susmaması için canlarıyla şehadete koşan kardeşlerimize Rabbimiz rahmet etsin. Bugün tüm Türkiye’de, 81 ilde öğle namazından sonra şehitlerimiz için dualar edildi, mevlitler okundu. 15 Temmuz’un sene-i devriyesinde onları rahmetle anıyoruz. Cenab-ı Allah bir daha böyle bir zorluk yaşatmasın. Cenab-ı Allah cümlemize Resulullah’ın açtığı kutlu davada yürümeyi nasip etsin. Cenab-ı Allah sûreti Haktan görünüp bizleri aldatanlardan eylemesin ve onların şerrinden bütün İslam âlemini muhafaza etsin.”

 

Mardin’de 15 Temmuz şehitleri için mevlit okutuldu

 

Mardin’de “15 Temmuz ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri kapsamında şehitlikler ziyaret edilerek, şehitler için Artuklu ilçesindeki Saruhan Camii’nde mevlit okutuldu.

Garnizon Komutanlığı Şehitliğinde gerçekleştirilen programda İl Müftüsü İsmail Çiçek şehitler için dua okudu.

Törene katılan AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, 70’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanı Albay Altan Er, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve şehit yakınları, şehit mezarlarına karanfil bıraktı.

Buradaki programın ardından Saruhan Camii’nde 15 Temmuz şehitlerini anmak için mevlit programı düzenlendi.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle mevlidi şerifin okunmasının ardından İl Müftüsü Çiçek, 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olanlar için dua etti.

Program hakkında açıklamalarda bulunan Vali Yaman, 15 Temmuz’un önemine dikkat çekerek, “Bu tarihte ülkemiz tekrar bir tarih yazarak iradesine ve özgürlüğüne sahip çıkmıştır. Ülkemiz asırlarca birçok tehdit ile karşılaşmış ve tüm tehditleri feraseti ile bertaraf etmiştir. Bu tehditler ise hâlâ devam etmektedir. Ülkemiz üzerinde kirli emelleri olanlar maşaları vasıtasıyla ülkemize bir kez daha kast etmek istemiştir. Tarih ve özgürlük bilinci olan milletimiz ise 15 Temmuz’da darbeci güruha memleketin her karış toprağını dar etmiştir. Bu destan hiçbir zaman unutulmamalıdır. Yeni neslimiz de bu bilinçle büyümelidir. Bu vesileyle şehitlerimize tekrar rahmet diliyoruz.” dedi.

Kılınan öğle namazının ardından mevlit yemeğine geçildi.


 

Elazığ’da 15 Temmuz şehitleri için mevlit okundu

 

15 Temmuz darbe girişiminin halk tarafından önlenmesinin yıl dönümü dolayısıyla anma etkinlikleri kapsamında Elazığ Valiliği tarafından 15 Temmuz şehitleri için mevlit okutuldu.

Mevlit öncesi Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, milletvekilleri Ejder Açıkkapı, Tahir Öztürk, İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya, siyasi parti il başkanları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri; İcadiye, Kolordu ve Harput şehitliğini ziyaret ederek polis ve askerler mezarlarına gül bıraktılar. Ziyaret esnasında İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya hayatını kaybedenler için dua etti.

Şehitlik ziyaretlerinin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım 15 Temmuz gecesi milletin iradesini ortaya koyduğunu belirterek, “15 Temmuz hain darbe kalkışmasıyla milletimiz ne kadar asil olduğunu göstermiş oldu. Vatanını çok seven bir milletimiz var. 15 Temmuz gecesi milletimiz için; Çanakkale, Kurtuluş savaşı ve Bedir savaşı kadar kıymetlidir” ifadelerini kullandı.

Daha sonra öğle namazını müteakip İzzetpaşa Camiinde okunan mevlide iştirak eden protokol yetkilileri çok sayıda vatandaşla birlikte okunan mevlidi dinledi. Okunan mevlit sonrası katılımcılara lokum ve gül suyu ikram edildi.

Bitlis’te 15 Temmuz etkinlikleri başladı

 

Atatürk Mahallesi’nde bulunan şehitlikte bir araya gelen protokol üyeleri, 15 Temmuz şehitleri için Kur’an-ı Kerim okuyup dualar ettiler.

Burada konuşan Vali İsmail Ustaoğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılı münasebetiyle buna karşı duran, uçaklara ve tanklara karşı göğsünü siper eden yüzlerce şehidin olduğunu söyledi.

Ustaoğlu, “Özellikle 15 Temmuz’u unutturmama adına, bu milletimize, yeni kuşaklara, Allah tekrar göstermesin, böyle bir teşebbüsün ülkemizde bir daha yaşanmaması adına bu hafta içerisinde Cumhurbaşkanımızın himayelerinde organizasyonlar yapacağız. 15 Temmuz akşamına kadar çeşitli organizasyonlar yapacağız. Yine 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanımızın himayeleri doğrultusunda organizasyonlarımız olacak. Tüm vatandaşlarımızın katılımını özellikle hassasiyetle istirham ediyoruz.” dedi.

“15 Temmuz gecesi ezanlarımızı susturmaya çalıştılar”

15 Temmuz’da ezanların susturulması tehlikesiyle karşı karşıya kalındığını dile getiren Ustaoğlu, “Ama bu millet tarihin her döneminde olduğu gibi, canı pahasına memleketi uğruna nasıl ki 100 yıl önce 7 düvele karşı Kurtuluş Savaşı’nda verdiği o ruh, o heyecan ile bir kez daha kahramanlığını göstererek, darbeye darbe ile karşılık vererek, ezanlarımızın susmasını önledi. Bütün şehitlerin mekanı cennet olsun. Binlerin üzerinde de malumunuz gazilerimiz oldu. Bunlara milletimiz minnettardır. Hepimiz şehit olanlara Allah’tan rahmet diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Öğle namazına müteakip Ulu Camii’nde okunan mevlitle devam eden programda, mevlidin ardından cami önünde halka yemek ve Osmanlı şerbeti ikramında bulunuldu.

Programa Vali Ustaoğlu, jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Gezer, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, İl Müftüsü M. Faysal Geylani, kurum amirleri ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Editör Ramazan Cengiz

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu