Güncel

Diyarbakır Valiliği Lice’de Yapılan Operasyonların Bilançosunu Açıkladı

Diyarbakır Valiliği, Lice’de PKK’ye yönelik yapılan operasyonun bilançosunu kamuoyuna açıkladı. Operasyonda sığınıkta ele geçirilen bir “İncil” dikkat çekti.

Diyarbakır Valiliği, PKK’ye yönelik Çarşamba günü başlayıp dün sona eren operasyonun bilançosunu yazılı açıklama ile kamuoyuna duyurdu.

Açıklamada, operasyonda PKK tarafından kullanıldığı belirtilen 12 sığınak ile bir barınağın kullanılamaz hale getirildiği sığınakların içerisinde ele geçirilen yaşam ve giyim malzemelerinin yerinde imha edildiği belirtildi.

Sığınakta “İncil” bulundu

3 köy, bir mezrada bulunan 42 ev ve eklentisinde arama yapıldığı ifade edilen açıklamada, PKK tarafından kullanıldığı tespit edilen bir sığınakta “İncil” kitabının bulunması ise dikkat çekti.

Açıklamada operasyonda ele geçirilen malzemeler şöyle sıralandı:

“2 adet M-16 piyade tüfeği, 28 adet Kaleşnikov piyade tüfeği, bir adet Draganov (Kannas) keskin nişancı tüfeği, 5 adet makineli tabanca, 7 adet tabanca, 5 adet keskin nişancı dürbünü, 7 adet RPG-7 roketatar, bir adet av tüfeği, 2 adet gündüz görüş dürbünü, bir adet holografik nişan aleti, 16 adet RPG-7 mühimmatı, 4 adet RPG-7 sevk fişeği, 106 adet av tüfeği fişeği, 605 adet 12,7 mm Uçaksavar mühimmatı, 11 bin 192 adet muhtelif fişek, 126 adet muhtelif şarjör, bir adet İncil, 3 adet Yeasu marka büyük telsiz, 6 adet el telsizi, 17 adet el bombası, 2 adet balistik yelek, 33 takım leşker kıyafeti, 45 çift mekap ayakkabı, 62 adet şemsiye, 2 adet kamera, bir adet lazer yazıcı, yaklaşık 950 kilo muhtelif yiyecek maddesi, çok sayıda yaşam ve tıbbi malzemeler ile örgütsel doküman.”

Açıklamada ayrıca, bin 80 kilo amonyum nitrat ve alüminyum tozu kullanılarak hazırlanmış 22 adet bomba, bir oksijen tüpü ve 25 adet mutfak tüpünün ele geçirildiği, ele geçirilen patlayıcı maddelerin yerinde imha edildiği belirtildi.

Operasyonda 10 yol kontrol noktasında 268 araç ve 752 şahsın sorgulamasının yapıldığına yer verilen açıklamada, aranmakta olan bir kişinin yakalandığı, askerlik yoklama kaçağı olduğu tespit edilen 14 kişiye tebligat yapıldığı belirtildi.

648 kilo toz, 144 kilo kubar esrar olmak üzere toplam 792 kilo uyuşturucu madde ve kenevir ekim alanlarını sulamak için kullanıldığı belirtilen 2 sulama motorunun ele geçirildiği ifade edilen açıklamanın sonunda, ele geçirilen uyuşturucu maddelerinin savcılığın talimatı ile muhafaza altına alındığına yer verildi.

Editör Mehmet Yakan

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu