Güncel

Diyarbakır’lı STK’lar, Terörün Anası Amerika ve Rusya’dır

Diyarbakır İslami Sivil Toplum Kuruluşları, İdlib’te düzenlenen kimyasal saldırıya sert tepki göstererek, asıl teröristlerin, Müslümanları öldürmeyi politika haline getiren ABD ve Rusya’nın olduğu belirtildi.

İdlib’te düzenlenen kimyasal saldırıya ilişkin, Diyarbakır İslami Sivil Toplum Kuruluşları tarafından yapılan kitlesel basın açıklaması düzenlendi. Açıklamada, asıl teröristlerin Müslümanları sistematik işkencelerle, bombalarla ve kimyasallarla öldürmeyi politika haline getiren katillerin ABD ve Rusya olduğuna dikkat çekildi.

 

Basın açıklamasını Süleyman Nazlıcan okudu. Geçen ay Halep’te ABD savaş uçakları tarafından bir camiye düzenlenen ve 70’ten fazla sivilin hayatını kaybettiği saldırıyı hatırlatan Nazlıcan, saldırıyı “terörizm” bahanesine sığdırarak işin içinden çıkılmaya çalışıldığı belirrtti. Nazlıca, “Fakat biz biliyoruzki asıl terörist ABD’dir, Rusya’dır ve onların bu vahşetine ortak olanlardır.” diye belirtti.

“Katiller dünyanın gözünün içine bakarak zulümlerini icra ediyorlar”

Nazlıcan daha sonra, İslam topraklarını işgal ederek Müslümanları sistematik işkencelerle, bombalarla ve kimyasallarla öldürmeyi politika haline getiren bu katiller çetesinin her geçen gün daha da vahşileşmekte ve dünyanın gözünün içine bakarak zulümlerini icra ettiği açıklamasını yaptı.

Nazlıcan  basın açıklamasının devamında, “Herkesin bildiği gibi bu alçaklar güruhunun himaye ettikleri Esed rejimi, dün sabah saatlerinde Suriye’nin İdlib kentinde bir yerleşim yerine kimyasal gazla saldırdı ve bu saldırıda çoğu çocuk 100’ün üzerinde sivil hayatını kaybetti. 500’ün üzerinde insan gazdan etkilendi ve birçoğunun hayati tehlikesi devam ediyor.” hatırlatmasında bulundu.

“Kim olursa olsun sivillere yapılan saldırılar kabul edilemez”

Suriye’nin kuzeyinde yer alan İdlib’in Salkin ile Cisr eş-Şuğur bölgelerine düzenlenen hava saldırılarında en az 21 sivilin hayatını kaybettiğini, 35 sivilin de yaralandığını ve bu saldırıların halen devam ettiği anımsatmasını da yapan Nazlıcan daha sonra, “Bununla beraber geçtiğimiz günlerde Londra’da, St.Petersburg’da ve diğer batı şehirlerinde de patlamalar oldu ve sivil kayıplar yaşandı. Elbette kim olursa olsun sivillere yapılan saldırılar kabul edilemez. Ancak bu sivil ölümleri protesto eden ve kınayan bu güçler söz konusu Müslümanlar olunca sessizliğe gömülmektedirler. Bu da onların olup bitenlere nasıl ikiyüzlü yaklaştıklarının en bariz kanıtı olarak ortadadır.” ifadelerini kullandı.

“Kukla kuruluş Birleşmiş Milletleri esefle kınıyoruz”

Nazlıcan basın açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bundan dolayı bütün bu olup bitenler karşısında Birleşmiş Milletler denen kukla kuruluşun büründüğü sessizliği ve zalimlerden yana takındığı tavrı esefle kınıyor ve bunların demokrasi ve insan hakları söylemlerinin koca bir yalan olduğunu buradan ilan ediyoruz. “

“Mazlumu desteklemek en insani sorumluluktur”

Bu ölümleri BM genel kuruluna taşınması ve işlenen bu savaş suçunun takipçisi önemli olduğunu belirten Nazlıcan açıklamanın devamında, “Bu savaşta haklının yanında olmak ve mazlumu desteklemek en insani sorumluluktur ve inşallah bizler zalimlere karşı mazlumların yanında olmaya devam edeceğiz. Aynı şekilde Türkiye’nin bu ölümleri BM Genel Kuruluna taşıması ve işlenen bu savaş suçunun takipçisi olması oldukça önemli bir konudur. Bu konunun ihmal edilmemesi gerektiğini ve bu ülkenin duyarlı bütün siyasilerinin bu konuya taraf olması gerektiğini ifade ediyoruz. Nasıl ki Suriyeli kardeşlerimize ensar olduysak, onların haklarının müdafisi olmak ta rabbimizin üzerimize yüklediği bir sorumluluktur. İnşallah bu Türkiye halkı bu sorumluluğu da hakkıyla yerine getirecektir.” ifadelerini kullandı.

Editör Ramazan Cengiz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı