Gap

Diyarbakır’ı Bazalt Taşlarına İşliyor

Diyarbakır’da emekli öğretmen Nurettin Medyelioğlu (61) hobi olarak Diyarbakır’ın değerlerini bazalt taşlarına işliyor.

Diyarbakır’da emekli öğretmen Nurettin Medyelioğlu (61), kentteki Ulu Camii, Kurşunlu Camii ile Dört Ayaklı Minare gibi tarihi yapıları bazalt taşlarına işleyerek, yok olmayla karşı karşıya olan bir kültürü ayakta tutmaya çalışıyor.

Tarihi yapıların yanı sıra resim, heykel ve ayet işlemeli eserler de oluşturan Medyelioğlu, yetkililerden bu sanata sahip çıkmalarını istedi.

Bazalt taşı işleme sanatını kendi çabalarıyla öğrendiğini söyleyen Medyelioğlu, bu işi para için yapmadığını, işini severek yaptığını ifade ederek, “Babam aynı dükkânda tamirciydi. O vefat ettikten, ben de emekli olduktan sonra kendi kendime bu işi öğrendim, uğraştım ve nihayetinde bu eserler ortaya çıktı. Bu işle uğraşan yok çünkü bazalt taşları dünyanın en sert taşlarıdır. Metal, ahşap, taş gibi materyallere kültürümüzü yansıtan şekiller veriyorum. Eserlerimi satmaya kıyamıyorum. Sergiler ve fuarlarda tanıttım eserlerimi.” dedi.

İşinin zahmetli ve sabır gerektiren bir iş olduğunu aktaran Medyelioğlu, mesleği yaşatmak adına öğrenciler yetiştirdiğini belirtti.

2003’te Fransızca öğretmeniyken emekli olduğunu, daha sonra 2004 yılından bu yana bu işle meşgul olduğunu belirten Medyelioğlu, “Bu mesleğe sahip çıkılsaydı, daha güzel yerlere gelirdi. Yerimiz çok dar, imkânlarımız kısıtlı. Bu yaptığım eserler için müze gibi bir çalışma düşünüyorum ancak destek gerekiyor tabi ki. Diyarbakır’da bu müzeyi açmam zor görünüyor.” ifadelerini kullandı. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu