Gap

Diyarbakır’dan Halep’e 250 bin Lira Yardım

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Halepli mağdurlar için 250 bin lira yardım toplandı

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfının Halep’teki mazlum ve mağdurlar için “Halep’te İnsanlık Ölmesin” sloganıyla başlattığı kampanyaya Diyarbakır’dan rekor yardım yapıldı. Diyarbakır İl Müftülüğünün organizesiyle, kentte Halep için camilerde namaz sonrası 250 bin TL civarında yardım toplandı.

Sabah Namazı Buluşmalarına katılan Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İşliyen, yapılan yardımlar hakkında İLKHA’ya açıklamalarda bulundu.

Topladıkları yardım miktarının Diyarbakır için bir ilk olduğunu söyleyen İşliyen, Diyarbakır halkının nakdi yardımla yetinmeyip ayni yardımda da bulunduğunu belirtti.

Hassasiyetinden dolayı Diyarbakır halkına teşekkür eden İşliyen, “Geçen sene Sur mağdurları için bir yardım kampanyası yapmıştık. Bu kampanyamızda 195 bin lira para topladık. Bu para şu ana kadar bir Cuma gününde toplanan en büyük yardım rakamıydı. Bu sene ki kampanyamız geçen yıl topladığımız yardımı geçmiş durumda. Şu ana kadar Diyarbakır’da Halep için 250 bin lira civarında para toplandı. Diyarbakırlı kardeşlerimiz bununla da yetinmedi, kimileri nakdi yardım yaptı, kimileri ayni yardım yaptılar. Halep’e ulaştırılması amacıyla kamyonlar oluşturuldu. Bizler de Diyarbakır Müftülüğü olarak sizlerin aracılığıyla Diyarbakır halkına teşekkür eder, Cenabı Hakkın yardımlarını kabul etmelerini niyaz ederiz.” dedi.

Halep için ayni yardımdan ziyade nakdi yardımı uygun gördüklerini ifade eden İşliyen sözlerine şöyle devam etti:

“Ayni yardımdan ziyade nakdi yardımlar olmasını diliyoruz. Çünkü ayni yardımlar yol masraflarına sebep oluyor. Diyelim ki; un ya da gıda maddesi alınıyor, buradan gönderirken yardımımızı bir kamyon gönderebiliyorsak, aynı parayla Hatay Cilvegöz Sınır Kapısından 2 kamyona yakın belki gıda alma imkânı bulabiliyoruz. Onun için vatandaşımız ellerindeki nakitleri kesinlikle gıdaya çevirmesinler, Diyanet Vakfı’nın bun amaçla açmış olduğu bir hesap numarası var, oraya yatırsınlar. Aynı şekilde SMS numarası da var ‘Halep’ yazıp ‘5601’ gönderdiği zaman 10 lira bağış yapılmış oluyor. Ama bunun dışında nakit yardımı yapacak olan kardeşlerimiz Türkiye Diyanet Vakfı sitesinde girip hesap numaralarını görüp oradan direkt nakdi yardım bağışında bulanabilirler.” 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu