Güncel

Diyarbakır’da Zihinsel Engelli Öğrenciler İçin Yeni Sınıf Kuruldu.

Diyarbakır Ayten Elyasa Erdoğan Zihinsel Engelliler Okulunun bir sınıfı İsviçre Beyazay Şubesi tarafından teknolojik sınıf yapıldı.

Diyarbakır Ayten Elyasa Erdoğan Zihinsel Engelliler Okulunun bir sınıfı İsviçre Beyazay Şubesi tarafından teknolojik sınıf yapıldı.
 

Türkiye Beyazay Derneğinin Diyarbakır ve İsviçre şubeleri arasındaki dayanışma sonucu Diyarbakır Ayten Elyasa Erdoğan Zihinsel Engelliler Okulunda eğitim gören çocuklar için teknolojik sınıf açıldı.

Türkiye Beyazay Deneği Genel Başkanı Lokman Ayva, Ayten Elyasa Erdoğan Zihinsel Engelliler Okulunda yapılan teknolojik sınıf sayesinde engellilerin değişik yeteneklerinin ortaya çıkacağını söyledi.

Ayva, engellilerinde bir potansiyelin olduğu bu potansiyelin ortaya çıkmasını vurgulayarak, engelli arkadaşlarının önünün açılması gerektiğini belirtti.

Türkiye’nin ve dünyanın farklı yerlerinde şubelerinin olduğunu söyleyen Ayva, “Bu şubelerimizin arasında yardımlaşma dayanışma çok önemlidir. Biz istiyoruz ki tecrübe, bilgi ve kaynak paylaşımı olsun. Bu anlamda İsviçre Beyazay, kendi üyeleri arasında bir çalışma yaparak Diyarbakır’da çok güzel bir teknolojik sınıfı yaptı. Bu teknoloji sınıfları sayesinde değişik yetenekleri ortaya çıkacak. Biz bunların açılışını yapıp diğer illere kaydıracağız.” dedi.

Diyarbakır’ın dünyada bilinmesi ve duyulması kendileri açısında çok önemli olduğuna dikkat çeken Ayva, “Biz Diyarbakır’ı çok önemli buluyoruz. Diyarbakır’ın dünyada bilinmesi ve duyulması bizim açımızdan çok önemlidir. Esas amacımız engellilerinde bir potansiyeli var bu potansiyelin ortaya çıkması lazım. Engelli perdesi altında kalıp gidiyor. Engelli diyor nasıl olsa bir şey yapamaz zannediliyor. Hâlbuki çok fazla yetenekler var. Engelli arkadaşlarımızın önü açılması lazım.” ifadelerini kullandı.

İsviçre Beyazay Şube Başkanı Suat Şahin ise şunları söyledi: “Beyazay’ın ‘kardeşim olur musun’ projesinde biz İsviçre Beyazay derneği olarak özellikle Diyarbakır’ı seçtik. Amaç kardeşlik bağlarımızı pekiştirmek Diyarbakır’da olan ilişkilerimizi daha sıklaştırmak. Uzakları yakın etmek amacıyla bu tür Diyarbakır’daki bu engelli kardeşlerimizin ihtiyacı olan bu sınıfı İsviçre’deki hayırsever vatandaşlarımızın Beyazay yönetim kurulu kardeşlerimiz ve üyelerimiz sayesinde gerçekleştirdik. Bu projemiz Diyarbakır’da ilk ama daha sonraki senelerde her sene bir ilimize bu tür projeleri gerçekleştirmektir.”

Diyarbakır Beyazay Şube Başkanı Nezihe Kent, “Amacımız çocuklarımızın sosyalleşmesi ve iyi bir eğitim almasıdır. Genel merkezimizin ve kardeş şubemizin desteği ile bugün öğrencilerimize güzel bir sınıf kazandırıldı. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Teknolojik sınıfın açılmasının ardından engelli öğrencilere hediyeler dağıtıldı. 

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı