Gap

Diyarbakır’da Oto Galericiler Bomba İhbarlarından Şikayetçi

2. El oto alım satımı yapan Diyarbakır’lı esnaf sık sık yaşanan bombalı araç ihbarlarından dolayı iş yapamaz hale geldiklerini belirtiyor.

2. El oto alım satımı yapan Diyarbakır’lı esnaf sık sık yaşanan bombalı araç ihbarlarından dolayı iş yapamaz hale geldiklerini belirtiyor. 

Diyarbakır’da oto galerici esnafı, son zamanlarda meydana gelen bombalı araç saldırıları nedeniyle zor günler geçiriyor.

PKK’nin saldırılarda özellikle bombalı araç kullanması sonucu esnaf, kendi araçlarına yönelik ihbarların sıkıntısını yaşıyor.

Bomba ihbarları nedeniyle araçlarını trafiğe çıkaramadıklarını söyleyen esnaf, yetkililerden yardım talebinde bulundu.

İhbarlar nedeniyle büyük mağduriyetler yaşadığını söyleyen Osman Turan “Buralardaki araçların çoğunun bomba ihbarlı olduğu düşünülüyor. Bu yüzden almaktan korkuyorlar. Bir aracımız var. Bombalı araç ihbarı nedeniyle aranıyor. Köyden dışarı çıkaramıyoruz. Trafiğe gidiyoruz, şikâyetlerimizi dile getiriyoruz. Sorunumuzu halledeceklerini söylüyorlar ama o sorun bir türlü hallolmuyor. Sürekli bombalı araç ihbarı üzerinde olduğu için ne biz aracı kullanabiliyoruz ne de satabiliyoruz. Mağduruz, bir an önce sorunumuzun çözülmesi gerekiyor. Kimse dışarıdan gelerek araç almıyor. Millet araç almaktan korkuyor. ‘Alırsak bombalı araç çıkar mı?’ diye düşünüyorlar.” dedi.

“Saldırılar nedeniyle insanlarda güvensizlik hâkim”

Yıllardır otomotiv sektöründe olduğunu dile getiren Hacı Ömer Turgut, şunları söyledi: “Yetkililere sesleniyoruz. Gerek işlerin kötü olması gerek yol sorunumuzun olması nedeniyle sıkıntı yaşamakla beraber bombalı saldırılar nedeniyle de sıkıntılar yaşıyoruz. Bu saldırılar nedeniyle insanlarda güvensizlik hâkim. Bombalı saldırılar işlerimizi olumsuz yönde etkiliyor. Yetkililerden ricamız, bunların bir an önce giderilmesidir. Geçen yıl İstanbul’dan bir minibüs aldım. Minibüs ikiz plakalı çıktı.”

Esnaf da müşteri de mağdur

Saldırıların işlerini olumsuz yönde etkilediğini ifade eden Ömer Kaya, “Olaylar bitti, işler yoluna girdi dediğimiz anda bir yerde bir bomba patlıyor. Her şey tepetaklak oluyor. Ev geçindiriyorum. İşveren iş yapmazsa maaş da yatıramaz. Hep borç içindeyiz. Müşterileri arayarak, ödeme istiyoruz. Kimi olaylardan yakınıyor, kimi borçlardan, kimi de piyasanın durgunluğundan yakınıyor. Müşteriler de mağdur, biz de mağduruz. Allah, bu ateşi söndürsün. Çözüm olacaksa olsun. Perişan olmuşuz.” şeklinde konuştu.

“Araç almaktan korkuyoruz”

Kaya, bombalı araç ihbarları nedeniyle araçlarından fayda elde edemediğine değinerek, “Geçenlerde bir araç aldık ancak iki yıldır kapıda duruyor. Bir müşteri bulduk. Satacakken sigorta işlemleri sırasında aracın üzerinde bomba ihbarları olduğunu öğrendik. İhbar edildiğini söylüyorlar. Şu an araç aranıyor. Aracı alarak emniyete götürdük. ‘Durum bundan ibaret.’ dedik. Aracı satamayacağımızı söyledik. Emniyet bize ihbar yapıldığını doğruladı ancak sorun çözülmüyor. Birçok araçta bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Bu ihbarı nasıl kaldırabiliriz? Nereye gittikse çare bulamadık. Araç almaktan korkuyoruz.” diye konuştu.

“Emniyete gidiyoruz ancak bir şey yapamıyorlar”

Birçok sıkıntıyı birden yaşadıklarını belirten Osman Turgut ise “Sıkıntılarımız çok. Ulaşım sıkıntımız bir yanda piyasanın durgun olması diğer yanda. Kapıdaki aracımızın sigortasını yapmaya gittiğimizde bomba ihbarlı çıktı. Aracın sigortasını yapamıyoruz. Sattığımız kişi duyduğu anda arabayı kapımıza getirdi. Emniyete gidiyoruz ancak bir şey yapamıyorlar. Hiçbir sorunu çözemediler. Eğer aracımızda bomba ihbarı varsa ya aracı alın ya da bu ihbarı aracımızın üzerinden kaldırın. Arabayı da almıyorlar. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Birçok aracımız bu durumda.” ifadelerini kullandı.

Editör Ramazan Cengiz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı