Kültür

Diyarbakır’da Engelliler Günü Etkinliği Düzenlendi

Engellilerin Yaşadığı Sorunları Konu Alan Etkinlik Dizli Üniversitesi Tarafından Diyarbakır da Düzenlendi. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinliği

Dicle Üniversitesi Engelliler Araştırma Enstitüsü tarafından, engellilerin yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek amacıyla 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinliği düzenlendi.

Dicle Üniversitesi Merkezi Kütüphanesi Konferans salonunda gerçekleşen etkinliğine Rektör      Yardımcıları Prof. Dr. Eyyüp Tanrıverdi, Prof. Dr. Tahsin Kılıçoğlu, Prof. Dr. Ali Kemal Kadiroğlu, Kütüphane Daire Başkanı Ersen Murat Ateşal, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Dicle Üniversitesi Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Reyhan Gül Güven, bu önemli günde engellilerle ilgili sorunların tüm dünyada çeşitli etkinliklerle dile getirildiğini ve bu yolla toplumsal farkındalık, toplumsal bilinç oluşturma anlamında önemli bir işlevi bulunduğunu dile getirdi.

Güven, toplumsal farkındalığın artması için yapılan bu tür etkinliklerin engellilerin sorunlarını azaltması açısından önemli olduğunu da söyleyen Güven, “Engellilerimizi anlamaya çalışmak, tanımak, farkında olmak, sorunlarını çözmek ve onları dinlemek bizim başlıca görevimizdir. Eğitim hayatları boyunca her zaman öğrencilerimizin yanında olduğumuzu bu gün vasıtasıyla bir kez daha hatırlatmak isterim.” dedi. 

Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Fatih Yılmaz, Öğretim Eğitimi Programında Özel Eğitim konusuna değinerek, öğretmen adaylarını onları bir öğretmenin sahip olması gerek niteliklerle ilgili bilgi, beceri, tutum ve davranışı kazandırmaya çalışarak eğittiklerini söyledi.

Yılmaz, öğretmen adaylarına her çocuğun özel ve bireysel farklılıklara sahip olduğunu öğretmeye çalıştıklarını ve bu anlamda engelli çocukların çok daha üzerinde durulması gereken bireyler olduklarını, eğitimlerinin de  buna göre düzenlenmesi gereğini vurguladı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu