Ekonomi

Diyarbakır Barajları Bölge Ekonomisine Büyük Katkı Sağlayacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü su yatırımlarında Diyarbakır’da son 14 yılda yaklaşık 4,2 milyar lira su yatırımı yaparak 260 bin dekar zirai alanı sulamaya açtı.

Türkiye genelinde su potansiyelini inşa ettiği baraj, gölet, içmesuyu, sulama ve taşkın koruma tesisleri vasıtasıyla vatandaşların sosyo-ekonomik yapısını geliştirmek için kullanan Orman ve Su İşleri Bakanlığı, bu doğrultuda Diyarbakır’da da yatırımlarını devam ettiriyor.

Pamukçay Barajı tamamlandı

Diyarbakır’da bu yıl içerisinde su tutma işleminin yapılacağı Pamukçay Barajı’nı tamamlayan Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 7 adet barajda ise inşaat çalışmalarını sürdürüyor. Pamukçay Barajı ile 51 bin dekar arazi suyla buluşacak ve 6 bin 600 kişiye iş imkânı sağlanacak. Bu baraj ile ayrıca ülke ekonomisine yıllık 21,7 milyon TL ilave katkı verilecek.

İnşaatı süren Ambar Barajı ile 123 bin 250 dekar arazi suya kavuşturulacak. Yüzde 82 fiziki ilerleme sağlanan bu baraj ile 16 bin kişiye iş imkânı ve yıllık 52,4 milyon TL ekonomiye ilave katkı sağlanacak.

Diyarbakır’ın en büyük projelerinden biri: Silvan Barajı

Diyarbakır’da inşaat çalışmalarının sürdüğü diğer bir baraj olan Silvan Barajı, Dicle Nehri üzerindeki en büyük sulama maksatlı barajlardan birisi olma özelliğini taşıyor. Yıllık 681 milyon kilowatt saat enerji üretim kapasitesi olan bu baraj ile 2 milyon 350 bin dekar zirai arazi sulanacak ve ülke ekonomisine yıllık 1,1 milyar TL katkı sağlanacak. Yüzde 70 fiziki gerçekleşmeye ulaşılan baraj ile 305 bin kişiye de istihdam sağlanacak.

İnşaatı süren Başlar Barajı ile Kuruçay Barajı tamamlanma aşamasında iken Ergani Barajı ve Çermik Kale Barajı’nda çalışmalar bütün hızıyla sürüyor. Kolludere Barajının da ihale süreci devam ediyor ve en yakın zamanda inşaat çalışmalarına başlanacak.

6 baraj ile 7 göletin plan ve proje hazırlıklarının devam ettiği Diyarbakır’da, sulama tesisleri de bütün hızıyla sürüyor. Son 14 yılda Diyarbakır’da yaklaşık 260 bin dekar arazi sulamaya açıldı. Böylece bölge çiftçilerine yıllık 95 milyon TL zirai gelir artışı sağlandı.

İçme suyu sorunu

Diyarbakır’a Dicle Barajı’ndan alınan su iletiliyor. İnşa edilen toplam uzunluğu 33,5 km isale hattı ve günde 255 bin m3 kapasiteli içme suyu arıtma tesisi ile Diyarbakır’a yıllık 93 milyon m3 içme suyu temin edildi.

Silvan’ın içme suyu problemini de çözen Orman ve Su İşleri Bakanlığı, inşa edeceği 25 km’lik isale hattıyla Ergani’nin içme suyu sıkıntısını da sonlandıracak.

Bakanlık son 14 yılda Diyarbakır’da ve ilçelerinde 48 adet taşkın koruma tesisini tamamladı. Bu tesisler ile 44 yerleşim yeri ve  bin 90 dekar arazi taşkın zararlarından korundu. 16 adet taşkın koruma tesisinin de çalışmaları devam ediyor.

“Sulama ile zirai gelir kuru tarıma göre kıyaslanamayacak şekilde artacak”

Su alanında Diyarbakır için ne gerekiyorsa yapacaklarını ve Diyarbakır’a yaptıkları yatırımların hız kesmeyeceğini vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise ” Diyarbakır’a su alanında son 14 yılda yaklaşık 4,2 milyar lira yatırım yaptık. Yaptığımız bu yatırımlar ile Diyarbakır’ın sosyo-ekonomik yapısının geliştirilmesini ve özellikle kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın hayat düzeyinin yükseltilmesini hedeflemekteyiz.” dedi.

İnşaatları, planlama ve proje çalışmaları devam eden projelerin tamamlanması ile bölgede ekonomik ve sosyal açıdan kalkınmayı sağlayacak ana sektörün sulu tarım olacağını ifade eden Eroğlu “Sulamanın doğrudan etkileri tarımda görülecek, dolaylı etkileri ise tarıma dayalı sanayilere yansıyacaktır. Diğer taraftan kuru tarımın yapıldığı kırsal bölgelerde, sulama projelerinin tamamlanması ile birlikte ürün deseni değişecek, kalite yükselecek ve zirai gelir kuru tarıma göre kıyaslanamayacak şekilde artacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Editör Mehmet Yakan

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu