Güncel

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan Adnan Oktar’a Tepki Geldi.

​Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Adnan Oktar’ın kanalında islama aykırı yapılan yayınlara ilişkin, “Yetki kimdeyse onun kapatması lazım. İnşallahlar, maşallahlar havada uçuşuyor ve orada dansöz oynatıyorsun. Böyle bir şey olabilir mi?” dedi.

​Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Adnan Oktar’ın kanalında islama aykırı yapılan yayınlara ilişkin, “Yetki kimdeyse onun kapatması lazım. İnşallahlar, maşallahlar havada uçuşuyor ve orada dansöz oynatıyorsun. Böyle bir şey olabilir mi?” dedi.
 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ankara medya temsilcileri ve köşe yazarları ile bir araya geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı’nda gerçekleşen toplantıda Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu,  soruları cevaplandırdı.

Temsilcilere Diyanet’in birimleri ve çalışmaları hakkında bilgi veren Erbaş, konuşmasında Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulunun her mushafı incelemesinden sonra basıldığını hatırlattı.

Erbaş, “Kur’an meallerinin de kurul tarafından okunarak herhangi bir hata, yanlış bir tercüme var mı, yok mu diye bununla ilgili bir tashih yapıldıktan sonra kurulun onayına sunarak vatandaşlarımıza ulaşmasını sağlayacak bir çalışma içerisindeyiz.” dedi.

“Kur’an ve sünnet çizgisinde olanları destekleriz”

Erbaş, FETÖ mensuplarının çeşitli sivil toplum kuruluşları ve cemaatler için “Bizi bitirdiler sıra siz de” diyerek fitne çıkarma gayretinde olduklarına dair yöneltilen soru üzerine, Diyanet’in her zaman faydalıyı faydasızdan ayırma noktasında çok hassas davrandığının altını çizerek şu cevabı verdi:

“Biliyoruz ki pek çok kardeşimiz dini mübini İslam’ı Kur’an ve sünnet çizgisinden sapmadan anlatıyor. Biz onlara destek oluruz. Yeter ki o çizgiden sapmasın. Derdimiz o çizginin dışında olanları tespit etmek ve rehabilite edebileceğimiz varsa rehabilite etmek.”

“Din İşleri Yüksek Kurulumuz dini görünümlü terör örgütleri üzerinde yeni çalışmalar yapıyor”

Erbaş, “DAEŞ ve FETÖ ile ilgili Din İşleri Yüksek Kurulumuz çok ciddi çalışmalar yaptı. Bu örgütün sağlıklı, sahih dini bir anlayışa sahip olmadığı kararı raporlaştırıldı. Din İşleri Yüksek Kurulumuz dini görünümlü terör örgütleri üzerinde yeni çalışmalar yapıyor. Sahih din anlayışını aşan farklı görüşleri olan ve milletimizin içine fitne sokmaya çalışan başka şahıslar, gruplar olabilir mi acaba diye bunun üzerinde çalışmalar yapıyoruz.” açıklamasında bulundu.

“Müftülerin nikah kıymaları hususunda hiçbir eksiğimiz kalmadı”

Müftülerin kıyacakları nikahla ilgili son durumu paylaşan Başkan Erbaş, “Bundan 2 ay kadar önce devletin ilgili kurumları nikâh konusuyla ilgili çalışmalarını tamamladılar. Bize düşen yanıyla ilgili bizde çalışmalarımızı tamamladık, genelgemizi hazırladık. Beş günlük eğitim de yaptık. Şu anda bu konuda herhangi bir eksiğimiz kalmadı.” şeklinde konuştu.

Camiler ihtiyaç doğrultusunda yapılacak

Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte yürüttüğü “Cami Standartları Projesi” hakkında bilgi vererek, “Türkiye’ de yıllık 600-700 civarında cami yapılıyor. Biz istiyoruz ki ihtiyaç olan yerlere yapılsın. Bundan sonra zaten ihtiyaç olmayan yerlere cami yapılması da zorlaşacak. Bu çalışmamız sonucunda eğer bir yerde camiye ihtiyaç yoksa orada cami yapılmayacak.” ifadelerini kullandı.

“Diyanet FETÖ benzeri birtakım yapılanmaların önündeki en büyük engeldir”

Diyanetin kaldırılması konusunun zaman zaman gündeme geldiğinin hatırlatılması üzerine Başkan Erbaş, FETÖ’nün ibret olması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

“FETÖ’nün ortaya çıkışında Diyanet İşleri Başkanlığı olmamış olsaydı belki de daha erken, daha kötü bir şekilde bizi meşgul edecek bir şey olabilirdi. FETÖ benzeri birtakım yapılanmaların önündeki en büyük engel Diyanet İşleri Başkanlığıdır.”

İslamofobia konusuna da değinen Erbaş, “DAEŞ, Boko Haram, FETÖ, PKK gibi örgütlerin desteklenmesinin arka planında olanlardan birisi de İslamofobia’dır. Acaba insanlar İslam’dan nasıl uzaklaştırılabilir düşüncesi içerisinde yapılan birtakım çalışmalar var. Müslümanların bu konuda İslamofobia’nın altını besleyecek bir takım hal ve hareketlerden uzak durmaları gerekiyor. Bunun için Müslümanların daha iyi bir din eğitimine ihtiyaçları var, sağlıklı, sahih dini bilgiye ihtiyaçları var. Sahih dini bilgi ile donatılan bir Müslümanın İslamofobia’yı besleyen birtakım hal ve hareketlerden uzak duracağını biz her zaman söylüyoruz, bunun için hem din eğitiminin, hem gençlere verilen eğitimin bu noktada Kur’an ve sünnet ölçüsünün dışına çıkmaması gerekiyor.” dedi.

“DİTİB’e yönelik soruşturmaların tamamı kovuşturmaya gerek yoktur, şeklinde sonuçlandı”

Almanya’da Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) yöneltilen soruyu üzerine Erbaş, “DİTİB’e yönelik soruşturmaların tamamı kovuşturmaya gerek yoktur, şeklinde sonuçlandı. 10 kadar imamımızla ilgili böyle bir durum söz konusuydu. Birkaçı Türkiye’ye çekilmişti ama şu anda o sorun tamamen ortadan kalktı.” yanıtını verdi.

“İslam her zaman kız çocuklarını eğitime yönlendirmiştir”

Kız çocukları ile ilgili yapılan yanlış uygulamaların dinden kaynaklandığına dair yanlış bir algının olduğuna işaret eden Erbaş, şunları söyledi:

“Zannediliyor ki kız çocuklarının küçük yaşta evliliğe zorlanması ya da kızlarla ilgili olumsuz olayların arka planında din var, İslam var. Bu tamamen yanlış bir düşüncedir. İslam her zaman kız çocuklarını eğitime yönlendirmiştir. Onlara sevgiyle yaklaşmaya yönlendirmiştir. Bunun arka planında cehalet, bilgisizlik vardır. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanlığımız yaptığı en önemli işlerden birisi budur. Kız çocuklarımızı, eğitimden mahrum bırakılan çocuklarımızı daha fazla okula gönderebilmek. 81 ilimizde ve büyük ilçelerimizde 350 noktada aile irşat bürolarımız var. Orada 350 kadar vaizemiz var. Tamamen aileyi kurtarma ve kız çocuklarını bu yanlış anlayışlardan uzaklaştırarak kurtarma noktasında gayret etmektedirler.”

“Dini bir takım referanslar ve orada dansöz oynatıyorsun, böyle bir şey olabilir mi?

Erbaş, Adnan Oktar hakkındaki bir soruya ise şu şekilde cevap verdi:

“Bizim de gördüğümüz zaman tüylerimizi diken diken eden, zaten bakmak da doğru değil öyle bir kanala. Bu kişi vaktiyle Yahudilik, Masonluk kitabını hazırlayan bir grubun başındaydı. Şimdi kendisi Mason olduğunu söylüyor. Tamamen akli dengesi herhalde bozulmuş. O konuda ceza aldı. Yahudilere ve Masonlara hakaretten ceza aldı. Şimdi öyle. Ama o televizyonu kapatma yetkisi Diyanet İşleri Başkanlığında değil ki, yetki kimdeyse onun kapatması lazım. İnşallahlar, maşallahlar havada uçuşuyor, dini bir takım referanslar ve orada dansöz oynatıyorsun, böyle bir şey olabilir mi?”

Toplantıya Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Osman Tıraşçı, Yrd. Doç. Dr. Selim Argun ve Prof. Dr. Huriye Martı da katıldı.

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu