Güncel

Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’ye Afrin Yanıtı Geldi

Dışişleri Bakanlığı, ABD sözcüsünün Afrin’e yönelik yaptığı açıklamaları, BM kararlarını çarpıtıyor, açıklamaları temelden yoksun. sözleriyle değerlendirdi.

Dışişleri Bakanlığı, ABD sözcüsünün Afrin’e yönelik yaptığı açıklamaları,  BM kararlarını çarpıtıyor, açıklamaları temelden yoksun. sözleriyle değerlendirdi.
 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert’in Afrin operasyonuyla ilgili, “Karar Afrin operasyonunu da kapsıyor. Türkiye, BM kararlarını iyi okumalı.” sözlerine Dışişleri Bakanlığı’ndan yanıt geldi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy tarafından yapılan açıklamada, ABD’nin Suriye’de insani duruma ilişkin 2401 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararı bağlamında Türkiye’ye yapılan atıfa, “Türkiye tarafından iyi okunması’ gerektiği yönündeki ifadeleri, her türlü temelden yoksundur ve kararın odak noktasını anlayamadığını ya da bu odağı çarpıtmak istediğini göstermektedir.” dendi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

2401 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararının odak noktası, rejimin bir hafta içinde yüzlerce sivilin katledilmesine ve hastane, okul gibi sivil tesislerin tahrip edilmesine yol açan saldırılarının durdurulması, ayrıca rejimin uyguladığı kuşatma siyasetinin açlığa mahkûm ettiği insanlara insani erişim sağlanmasıdır.

Karar, Doğu Guta başta olmak üzere, Suriye’de kötüleşen insani durum karşısında, acil insani yardım erişimine ve tıbbi amaçlı tahliyelere imkân sağlanması amacıyla çatışmaların gecikmeksizin durdurulması ve en az 30 gün süreyle insani ateşkes ilan edilmesi talebinde bulunmaktadır.

Kararda atıf yapılan, insani durumun endişe yarattığı yerler arasında Afrin zikredilmemektedir. Zira Afrin’de cereyan eden, kararda kastedilen şekilde sivil-terörist ayrımı gözetmeyen bir çatışma değil, Suriye’nin bütünlüğünü ve Türkiye’nin milli güvenliğini hedef alan terörist örgütlere karşı yürütülen bir mücadeledir.

Türkiye, Suriye’deki çatışmaların taraflarından biri değildir. Türkiye, Afrin’de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’nda BM Şartı’nın 51. maddesi temelinde meşru müdafaa hakkını kullanmaktadır.

Hal böyleyken, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün söz konusu BM Güvenlik Konseyi kararının ‘Türkiye tarafından iyi okunması’ gerektiği yönündeki ifadeleri, her türlü temelden yoksundur ve kararın odak noktasını anlayamadığını ya da bu odağı çarpıtmak istediğini göstermektedir.

Kararı amaç ve hedeflerini çarpıtmadan hayata geçirmek ilgili tüm taraflar için öncelik teşkil etmelidir. Masum halkın korunması saikiyle alındığı varsayılan kararın, teröristlerin korunmasına yönelik şekilde çarpık ve çifte standartlı yorumlanmasından özenle kaçınılmalıdır.

Bu çerçevede, ABD’nin de teröristlere destek veren açıklamalar yapmak yerine rejimin masum sivil insanlara saldırılarını durdurmaya odaklanmasını tavsiye ederiz.

Türkiye, şimdiye dek olduğu gibi bundan sonra da Suriye halkının çektiği acıların dindirilmesi için üzerine düşeni yapmayı sürdürecektir

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı