Güncel

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Önemli Açıklamalarda Bulundu

​Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin Rakka’da PYD/YPG ile iş birliği yapması durumunda Suriye’nin geleceği için çok tehlikeli ve riskli olacağını söyleyerek, Suriye’nin birliği ve bütünlüğünü de sağlamaz.

ABD’nin, sadece Rakka’yı temizlemekle değil Suriye’nin geleceğini hedeflemekle yükümlü olduğunu da bilmesi lazım. Bilmemiz lazım. Bunu da hep birlikte başarmamız lazım. Terör örgütleriyle değil. 

Çavuşoğlu, Rusya’dan charter uçuşları konusunda bir sıkıntı yaşandığı yönünde haberlerin hatırlatılması üzerine herhangi bir sıkıntının söz konusu olmadığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD yönetimi “Suriye’de vahşi iç savaşın bitirilmesi” yönündeki açıklamaları hakkında Çavuşoğlu, Suriye’deki vahşi savaşı durdurmak için çok geç  kalındığını söyledi. 

Ateşkes ve çözüm için birçok çaba sarf edildiğini fakat halen  ihlallerin devam ettiğini söyleyen Çavuşoğlu, biran evvel ateşkesin tam  olarak sağlanması ve siyasi çözümün başarılması gerektiğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Moskova ziyaretini değerlendiren  Çavuşoğlu, “Umarım burada pozitif gündem için ve gerçekten Suriye’nin geleceği  düşünülerek, kendi ajandalarını ön plana çıkararak değil, yol haritası konusunda  en azından Şamimi bir görüş alışverişinde bulunmuşlardır.

Suriye meselesinin sadece bu iki ülkeyi değil, aynı zamanda tüm  ülkeleri ilgilendirdiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, “Böyle büyük bir sorunu çözmek  için tabii ki ABD ve Rusya’nın rolü önemli ama Türkiye de bugün Suriye konusunda en önemli aktör haline geldi. Bir çözüm için tüm bu ülkelerle (ilişkilerimizi),  diğer bazı konulardaki görüş ayrılıklarımızı bir kenarda tutarak sürdürmek isteriz.

Sağlık Bakanlığının İdlib’deki kimyasal saldırıya ait açıklamasının, Rusya tarafından eleştirildiğinin hatırlatılması üzerine  Çavuşoğlu, Türkiye’ye gelip tedavi olan kişiler üzerinde kimyasal silah  kullanılıp kullanılmadığını incelemenin sağlık Bakanlığının görevi olduğunu söyledi. Kimyasal silahın kullanımı konusunda kimsenin tereddüdü kalmaması için  soruşturmanın yapılması gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, Kimyasal Silahların  Önlenmesi Örgütünün bu anlamda objektif bir görev yaptığını söyledi.  

Çavuşoğlu, kendilerinin de Türkiye olarak bu kuruluşun görevini yapabilmesi için  Türkiye’ye gelip, buradan da bölgeye geçmesini sağladıklarını söyledi. Böyle bir kurum raporunu hazırladıktan sonra buna kimsenin itiraz  etmemesi gerektiğini belirten Çavuşoğlu, bu konuda incelemelerin tamamen hassas  bir şekilde yapılıp, en sonunda da dünya kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu, “Bizdeki bilgilere göre Esed rejiminin kullandığı açık ve nettir ama tüm dünyanın bunu görüp kabul etmesi gerekiyor. O sebeple sadece  Türkiye ‘bizdeki bilgiye göre’ veya başka bir ülke ‘bizdeki bilgiye göre’ dediği zaman farklı tartışmalar oluyor. O zaman uluslararası bir örgütün bu raporu  hazırlayıp herkesle paylaşması gerekiyor.” dedi. ABD’nin Suriye’nin başkenti Şam’ın güneyini vurmaya hazırlandığı iddialarıyla ilgili Çavuşoğlu, böyle bir bilginin ellerinde olmadığını bildirdi. 

Çavuşoğlu, ABD’nin şu anda herhangi bir yeri vuracağına yönelik bir bilgi veya istihbaratın olmadıığnı söyleyerek, konuşmasına şöyle devam etti: “Biz diyoruz ki; hiç bunlara gerek olmadan, bir an evvel siyasi çözüm  gelsin, geçiş hükümeti iş başına gelsin, artık Esed’den bu ülke kurtarılsın, ülke  seçime hazırlansın, DEAŞ ve El Nusra gibi örgütleri de temizleyelim Suriye’den. Artık Suriye’nin geleceğiyle ilgili kararı Suriye halkı versin.

RAKKA OPERASYONU

Rakka operasyonuna ait bir soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, sayısı az da olsa Münbiç’te hala YPG unsurların olduğunu. Münbiç’in çok büyük bölümün Arap olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, bölge halkının sadece yüzde 2’sinin Kürt olduğunu, bunun da önemli bölümünün YPG  tarafından sürgüne gönderildiğini, YPG dışında bölgede Kürt kalmadığını açıkladı. 

Çavuşoğlu, “Bu şartlarda halen Münbiç’te bir Türk askeri operasyonu mümkün mü? ABD, Rakka’da eğer PYD/YPG ile Türkiye olmaksızın operasyonda ısrar ederse Türkiye’nin tepkisi ne olacak?” sorusuna karşılık, Türkiye’nin tepkisinin ne olacağının ABD’li muhataplarına iletildiğini hatırlattı. 

Mevlüt Çavuşoğlu, “Suriye’nin geleceği için bu tür iş birlikleri çok tehlikeli ve risklidir. Suriye’nin birliği ve bütünlüğünü de sağlamaz.

ERBİL YÖNETİMİ TUZAĞA ÇEKİLDİ

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağının Kerkük’te bazı  karakollara da asıldığı yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine Çavuşoğlu, konuyu yakından takip ettiklerini söyledi. Çavuşoğlu, Erbil yönetimi burada bir tuzağa çekildiğini söyleyerek, “Erbil yönetimi bu tuzağa düşmemesi gerekiyordu. Irak, şu anda bir terör örgütüyle mücadele ederken böyle bir fırsatçılık da doğru değil. Barzani yönetimi bu tür tuzaklara düşmemesi gerekiyor.

ANLAŞMALAR GÖZDEN GEÇİRİLECEK

Avrupa Birliği (AB) ile vize muafiyeti sürecine değinen Çavuşoğlu, bu  konuda şartların yerine getirilmesi noktasında henüz mutabakat sağlanmadığını söylererek AB’nin terörle mücadele kanunlarında değişiklik yapılmasını  istediğini, ayrıca AB’ye göre 4 kriter konusunda da adım atılması gerektiğini dile getiren Çavuşoğlu, “Dört kriterde AB ile aşağı yukarı anlaştık, mutabakat sağladık. 

Terörle mücadele kanunlarında ise şu anda herhangi bir adım  atamayacağımızı söyledik. Bu kadar terör örgütüyle mücadele yaparken, Türkiye’nin bu mücadelesini zafiyete düşürecek veya halkımızda öyle bir hissiyat oluşturacak bir adım atmamız mümkün değil.

Çavuşoğlu, söz konusu 5 kriterle ilgili ne yapıp yapmayacaklarını yazılı olarak AB’ye vereceklerine dikkati çekerek, “Vize serbestisi, göç anlaşması ve geri kabul anlaşması birbirine bağlantılı anlaşmalardır, üçünün birden uygulanması gerekiyor. AB’den olumsuz cevaplar alırsak o zaman tüm bu anlaşmaları gözden geçirmek veya askıya almak da en doğal hakkımızdır.

RUSYA İLE İLİŞKİLER

Çavuşoğlu, Rusya’dan charter uçuşları konusunda bir sıkıntı yaşandığı yönünde haberlerin hatırlatılması üzerine herhangi bir sıkıntının söz konusu olmadığını söyledi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştüğünü ve ikili, bölgesel ilişkilerin yanı sıra bu konuyu da muhatabına sorduğunu aktaran Çavuşoğlu, “Geçen sene böyle bir sıkıntıyı yaşadık bu üzücü hadiseden sonra ama Rus dostlarımız Türkiye’ye, Antalya’ya tatil yapmak için gelmek istiyor. 

Bizim de görevimiz insanların rahat bir şekilde gelip  güven içinde tatilini geçirmesi, mutlu şekilde Antalya’dan ayrılmasıdır. 

Çavuşoğlu, Rus turistlerin geçen sene farklı ülkelere gidince, doğal güzellikler, hizmet kalitesi gibi konularda Türkiye’nin kıymetini bir defa daha anladıklarını söyledi. Ruslarla sağlık turizmi konusunda iş birliği yapmak istediklerini söyleyen Çavuşoğlu, geçen hafta bu konuda yapılan fuarda, Rus sigorta şirketlerinin Rus vatandaşlarının Türkiye’de tedavisi için çok sayıda sözleşme imzaladığını anlattı.  

Bakan Çavuşoğlu, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlığında bir heyetin 18 Nisan’da Rusların daveti üzerine Moskova’ya gideceği ve ihracatın önündeki mevcut engellerin kaldırılmasına yönelik görüşmeler yapacağı bilgisini de verdi.

YÜZDE 60 OLUR

Anayasa değişikliğine yönelik pazar günü yapılacak halk oylamasına ait de değerlendirmede bulunan Çavuşoğlu, iyi bir netice alacaklarına yönelik temennisini dile getirdi. 

Yüzde 60’ın üzerinde bir netice bekliyorum. Çavuşoğlu, yeni sistemin demokratik kurumları güçlendirdiğini söyledi. Bazı Batı basını ve siyasetçilerinin bu konudaki tutumunu eleştiren Çavuşoğlu, bu kişilerin tavırlarının, İslam ve Türkiye karşıtlığının bir tezahürü olduğunu belirtti. 

Çavuşoğlu, “Onların desteklediği PKK, YPG, DHKP-C, FETÖ, DEAŞ  gibi tüm hainler ve terör örgütleri de onlarla kol kola olmuşlar, bu referandumda  ‘hayır’ çıkması için çalışıyorlar. Milletimiz de bunu görüyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu