Kültür

Din ve Felsefe Arasında Derin Uyuşmazlık Var mı?

Bingöl Üniversitesi kuruluşunun 10’nuncu yıldönümü etkinlikleri kapsamında “Düşünce Geleneğimizde Din ve Felsefe” adlı konferansına konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Mahmut Kaya, dini ve felsefeyi bilenlerin bu iki olgu arasında derin bir uyuşmazlığın olmadığını göreceklerini söyledi.

Bingöl Üniversitesi kongre merkezinde gerçekleşen konferansta konuşan Prof. Dr. Kaya, din ve felsefe arasında tarihsel süreç içerisinde bir uyumsuzluğun tartışa geldiğini, ancak konuyu iyi bilenlerin derin uyuşmazlığın olmadığını göreceklerini belirtti.

Felsefe ile dinin alanının aynı olduğuna dikkat çeken Kaya, “İkisi de varlık konusunda çalışıyorlar. Gazali’ye göre ilahi vahiy dıştan gelen akıldır, akıl ise içten gelen bir vahiydir. İbni Rüşd’e göre de, akıl vahiy –akıl ve din süt kardeştir. Din, hakikatin temsili bana ait diyo, felsefe de varlık konusunda hakikat bana aittir diyor.” dedi.

Kaya, insanoğlunun ulaşabileceği en yüce kavramın da “Allah” olduğunu da sözlerine ekledi. 

Kaya, “Aklımızla her şeye hükmetmeye çalıştığımızı, ancak aklın metafizik alanda söyleyebileceği bir şey yok, sonrasında söz hakkı dinindir. Dolayısıyla hakikati temsil yetisi dine aittir. Din dogmalara dayanır, felsefe ise eleştiriye dayanır. Dindeki dogmalar, aklın yorumlamasına dayanır, felsefede ön kabuller vardır.” ifadelerini kullandı.

İslam’ın bütün insanlığın manevi mirasına sahip olduğunu dile getiren Kaya, “İslam’ın evrenselliği de buradadır. Din, dindir. Felsefe, felsefedir. Hiçbir filozof, kendi düşüncesinin mutlak doğru olduğunu savunmaz. Din duygusu doğuştandır, hiçbir filozof bunu görmemezlikten gelemez.” diye belirtti.

“Kur’an-ı Kerim insanın aklına, vicdanına ve gönlüne hitap ediyor”

Kur’an-ı Kerim’in insanın aklına, vicdanına ve gönlüne hitap ettiğine vurgu yapan Kaya, “Bütün bunları göz önüne aldığımızda Kur’an insanı bir bütün olarak ele almaktadır. Felsefe haddini bilen bir bilimdir, bilimin ve hayatın önünü açar. Bilim ‘nasıllar’ üzerinde durur, felsefe ise ‘niçinler’ üzerinde durur. Felsefenin kaynağı akıldır, akıl da standart değildir. Dolayısıyla aklın ürünü olan felsefe de standart değildir.” şeklinde konuştu.

Konferansa,  Bingöl Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Hakan Olgun, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Çiftçi, Genel Sekreter Doç. Dr. Abdullah Taşkesen, İl Müftüsü Mecit Can, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kasım Barman ile birlikte çok sayıda akademisyen, öğrenci ve vatandaş katıldı.

Konferans bitiminde Prof. Dr. Mahmut Kaya, üniversitede gerçekleşen kitap fuarında kitap imzalama etkinliğine katıldı.

Editör Mehmet Yakan

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu