Teknoloji

Dikkat! Ünlü Spekülatör Türkiye’ye El Atıyor

Amerikalı finans spekülatörü George Soros, 16 Nisan’da gerçekleştirilen Anayasa Değişiklikleri Halkoylamasında “evet” kararının çıkmasının ardından Türkiye’yi karıştırma derdine düştü.

2013 yılında meydana gelen Gezi olaylarının sponsoru olan Soros, dünya genelinde birçok ayaklanmanın arkasındaki isim olarak tanınıyor.

Referandumun sonucunu kabullenemeyen “hayır” cephesinin söylemlerini kullanan Soros, Türkiye’de Gezi benzeri olaylar çıkarmak amacıyla kesenin ağzını açtı.

Soros’un, Açık Toplum Enstitüsü, Human Rights Watch (HRW-İnsan Hakları İzleme Örgütü) kuruluşunu referandum sonrası küçük çapta başlayan protestoları büyütmek için görevlendirdiği belirtildi.

HRW’ye 10 yıl boyunca bir milyar dolar yardımda bulunan Soros’un, bu örgütten Türkiye karşıtı yayınlar yapmasını isteyerek, kampanyalarına hız verdiği biliniyor.

“Referandumun ardından OHAL’i bitirin. Eşit hakları destekleyin ve idam cezasını reddedin.” başlıklı kampanya başlatan HRW, OHAL’in uzatılması gerekçelerini göz ardı ederek, algı oluşturmaya çalıştı.

HRW Türkiye Direktörü Emma Sinclair-Webb ise mühürsüz zarfların sayılmasını konu alan yazısıyla halkın referandum tercihini tanımadığını belirtti.

Editör Mehmet Yakan

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu