Güncel

Dikkat Kişisel Bilgileriniz Çalınmış Olabilir

​Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından 13 milyon liralık “siber dolandırıcılık” operasyonu yapıldı. Operasyon ile şebekeden ele geçirilmiş olan hard disklerde, yaklaşık 1 milyon şahısın adı, soyadı, TC kimlik numaraları, adresleri ile kullandıkları kredi kartlar bilgileri çıktı.

16 ŞAHIS GÖZALTINA ALINDI

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerine ulaşan çok sayıda şahıs, banka hesapları bilgileri dışında para çekildiğini ve harcama yapıldığını söyleyerek şikayetçi oldu. 

Polis ekipleri bunun üzerine hemen çalışma başlattı bir şebekeyi belirledi. Ekipler, şebekeyi 6 ay boyunca teknik ve fiziki olarak takibe aldı. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ve Sultangazi İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri Şubat ayının ilk haftası farklı tarihlerde şebekeye yapıldığı operasyonda toplam 16 şahısı gözaltına aldı. 

Yapılan aramalarda 6 dizüstü bilgisayar, 10 hard disk, bir miktar para ile çok sayıda flash bellek ve cep telefonları ele geçirildi.

ŞEBEKE ELEMANI BANKADA İŞE BAŞLAMIŞ

Polis ekipleri şebeke üyesi İsmail Y.’nin bankada işe başladıktan sonra yüksek limitli banka müşterilerin bilgilerini şebekeye aktardığı tespiti yapıldı. İsmail Y. ve şebeke lideri olduğu iddia edilen Metin E.’nin geçmişte bir çağrı merkezinde birlikte çalıştıkları öğrenildi.

BANKA ÇAĞRI MERKEZİ GİBİ ARAMA YAPILIYOR

Polis ekipleri şebekenin çalışma sistemi şu şekilde oluyor. Şebeke internet üzerinden özel bir sistem ile kendi kullandığı numarayı bankaların çağrı merkezi numaraları gibi göstererek arama yapıyor. Şebeke elemanları kendilerini banka görevlisi olarak tanıttıktan sonra aradıkları şahısın tüm kişisel bilgilerini telefonda doğrulayıp güven oluşturuyor.

Bunun üzerine ‘Hesabınızdan şüpheli işlemler yapılmış, işlemlerin iptali için cep telefonunuza gelen şifreyi bizimle paylaşın’ diye gelen şifreleri alarak hesaplarındaki paraları internet bankacılığı üzerinden şebekenin diğer üyelerine yolladığı ve kısa zaman da çok sayıda el değiştirerek paranın çekildiği tespiti yapıldı.

1 MİLYON ŞAHISIN BİLGİLERİ ŞEBEKEDE

Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ele geçirdiği hard disklerde yaptığı incelemede yaklaşık 1 milyon şahısın adı, soyadı, TC kimlik numaraları, adresleri ile kullandıkları kredi kartlarının ilk ve son 4 haneleli olduğu bilgileri buldu. Polis ekipleri ele geçirdiği dijital verileri inceleme yapıyor.

1 SENEDE YAKLAŞIK 13 MİLYON LİRALIK VURGUN

Polis ekipleri şebeke üyeleri banka hareketlerinde yaptığı incelemede ilk belirlemelere göre 1 senede yaklaşık 13 milyon liralık hareket belirledi. Bunun üzerine Tapu Müdürlükleri ve ilgili birimlere şüphelilerin üzerlerine kayıtlı olan ev ve araçların bilgilerini istedi.

11 ŞAHIS TUTUKLANDI

Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğündeki işlemleri tamamlanan 16 şahıs adliyeye gönderildi. Şüphelilerden şebeke lideri olduğu iddia edilen Metin E. ve bankada çalışan şebeke üyesi İsmail Y.’nin de aralarında olduğu 11 şahıs çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. 5 şahıs ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Şüphelilerin bankamatiklerden para çekmesi ise güvenlik kameraları tarafından görüldü.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu