Güncel

Dikkat Bu Şifreleri FETÖ cüler Kullanıyor

​FETÖ’cülerin en çok kullanmış olduğu şifre ‘qwe123!@’. Şifreler arasında ‘tedbirieldenbirakma.01’ ve ‘olmakyadaolmamak123.

Millî İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından FETÖ’nün kripto haberleşme programı olan ByLock ile ilgili hazırlanan teknik rapor ‘Türkiye’ geldi. FETÖ davalarında en belirgin delil olan ByLock’la ilgili şehir efsanesine dönüştürülen doğru bilinen yanlışlar, hazırlanan teknik raporda anlatıldı. Rapora göre, ByLock’la kriptolu anlık mesajlaşma, sesli görüşme, grup mesajlaşmaları, dosya paylaşımı, e-posta iletimi ve arkadaş ekleme özelliklerinin mevcut olduğu söylenildi. 

Raporda, ByLock’un Android’lerde çalışan ‘1 serisi ve ‘2 serisi’ olarak adlandırılabilecek iki temel sürüm olduğu açıklandı. Raporda şu bilgiler yer aldı: 1 serisi sürümlerin en sonuncusu olan ‘ByLock 1.1.7’ 2014 senenin Aralık ayında güncellendi. ByLock++ (2 serisi) piyasaya sürüldü. 

Uygulama Google Play’dan kaldırılana kadar bu sürüm kullanılmaya devam edildi. FETÖ’cüler daha sonraki zamanda programı cihazlarına ‘manuel’ olarak yükledi.

ByLock’un önemli bir özelliği ise şahsa özel kod girilerek uygulamaya kayıt olunabilmesi. Telefon numarası veya ad-soyad bilgileriyle uygulama üzerinden arama yapmak ise imkansız. Telefon rehberindeki kişilerin ByLock’a otomatik olarak eklenme özelliği olmadığı için tarafların birbirlerinin “Kullanıcı Adı/Kodu” bilgilerini bilmeleri ve her iki tarafında diğerini arkadaş olarak eklemesi gerekiyor.

ByLock’tan yapılan görüşmeler, cihaz üzerinde belirli bir zamandan sonra herhangi manuel işleme gerek duymadan otomatik olarak siliniyor. Böylelikle muhtemel bir adli işlem neticesinde cihaza el konulması durumunda dahi kullanıcı listesine ve uygulamadaki haberleşmelere erişilemiyor. 

Raporda, örgüt elemanların Google’dan ‘ByLock’ yazarak arama yaptığı da tespit edildi. Buna göre, 7-13 Eylül 2014 tarih aralığında Google’dan ByLock aramasının tavan yaptığı, 2015’in başlarında ise inişe geçti. Google aramaları incelendiğinde Fransa, İngiltere ve ABD’nin yer aldığı tespit yapılan raporda, aramaları örgütün yabancı ülkelerde mensupları tarafından yapıldığı söylenildi.

Raporda çözümü tamamlanan veriler arasında ByLock’ta 38 haneye varan parolanın yer aldığı kaydedildi. Toplamda 184 bin 298 kişinin çözümün tamamlandığı parolaların yarısından çok 9 hane ve üzerinde karakter içerdiği aktarıldı. Örgüt elemanların devamlı olarak kullandığı 50 şifre raporda yer aldı. Bu kapsamda sıralamada, ilk olarak ‘qwe123!@’ ikinci ‘123456’ ve üçüncü ise ‘1453’ olduğu raporda, ‘bismillah’ diye şifre kullandıkları bile görüldü. Raporda en uzun şifreler arasında ise ‘tedbirieldenbirakma.01’ve ‘olmakyadaolmamak123.’ olduğu dikkatlerden kaçmadı.

ÇÖZÜMLEME DEVAM EDİYOR

ByLock kullanıcı sayısı: 

215 bin 92

Parolası çözülenler (Çözümleme devam ediyor): 

184 bin 298

Grup sayısı: 31 bin 886

Toplam mesaj sayısı: 17 milyon 169 bin 632

Çözümlenen mesaj sayısı: 15 milyon 520 bin 552

(Çözümleme devam ediyor)

Toplam e-posta: 

3 milyon 158 bin 388

Çözümlenen e-posta: 

2 milyon 293 bin 518

(Çözümleme devam ediyor)

ByLock’tan mesaj atan ve alanlar: 60 bin 473

Sesli görüşme kullanan şahıs: 78 bin 165

Sadece sesli mesaj kullananlar: 46 bin 799

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu