Güncel

Dicle Kalkınma Ajansı Oyun Terapisi Projesine Destek Verecek

Çatışma ve sokağa çıkma yasakları ile gündemden düşmeyen Şırnak’ta çocuklara yönelik bozulan psikolojileri düzeltmek amacı ile planlanan Oyun Terapisine Dicle Kalkınma Ajansı destek vereceğini açıkladı

Çatışma ve sokağa çıkma yasakları ile gündemden düşmeyen Şırnak’ta çocuklara yönelik bozulan psikolojileri düzeltmek amacı ile planlanan Oyun Terapisine Dicle Kalkınma Ajansı destek vereceğini açıkladı.

Dicle Kalkınma Ajansı’nın (DİKA) “2016 Yılı Teknik Destek Programı” kapsamında Şırnak İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Cizre İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Oyun Terapisi” adlı projesi yapılan değerlendirme sonucunda başarılı bulundu. Destek almaya hak kazanan proje, hayata geçirilip uygulanmak üzere imzalandı.

Mardin’de bulunan DİKA’nın genel merkezinde düzenlenen imza töreni sonrası proje hakkında bilgi veren Genel Sekreter Yılmaz Altındağ, projenin temel amacı psikolojik sorunları olan çocukların normal terapi ile iyileştirilememesi nedeniyle, çocuklar için en etkili terapi yöntemlerinden biri olan oyun terapisi yöntemiyle tedavi edilmesi olduğunu açıkladı.

Altındağ, “Terapi, danışman eşliğinde danışma odasında psikolojik rahatsızlıkların ve sorunların iyileştirilmesinde kullanılan bir yöntemdir. Oyun Terapisi de bu yöntemlerden biridir. Özellikle çocuklarda görülen psikolojik sorunların iyileştirilmesinde bu alanda eğitim almış uzmanlarca, oyun ya da oyuncaklar yolu ile sürecin yürütülmesidir.

Oyun terapisi rehberlik öğretmenlerinin lisans eğitiminde kazanamadıkları uygulamalı bir bilgidir. Bu kapsamda yapılacak otuz saatlik teorik ve uygulamalı bir eğitimle Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan rehberlik öğretmenlerinin eğitim alması sağlanacaktır. Bu eğitim sayesinde eğitime katılacak rehberlik öğretmenleri meslektaşlarından bir adım öne geçmiş olacaklardır.

Yapılacak bu eğitim faaliyeti Şırnak ve Cizre’deki rehberlik öğretmenlerinin oyun terapisi yöntemini kullanarak öğrencilerin psikolojik sorunlarını anlamasını ve iyileştirmesini sağlayacaktır. Bu eğitimden rehberlik öğretmenlerinin yanı sıra rehberlik öğretmenlerinin görev yaptığı okuldaki öğrenciler ile birlikte örgün eğitim içinde ve dışındaki tüm çocuklar faydalanabilecektir. Ayrıca psikolojik yardım ulaştırılan her bir öğrencinin aile bireyleri ile bu öğrencinin sınıfındaki öğrenciler ve öğretmenlere de dolaylı olarak fayda sağlanmış olacaktır.” diye konuştu.

Editör Mehmet Yakan

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu