Ekonomi

Dev Proje İçin Düğmeye Basıldı Birkaç Gün İçinde Başlayacak

​Rus enerji şirketi Gazprom, Türk Akımı projesinde boru hattı inşasına yönelik çalışmaları tamamlandı. İnşaat önümüzdeki günde başlanması bekleniyor

Karadeniz’in altından geçerek Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaşacak Türk Akımı doğalgaz boru hattında inşaat kısa zaman içinde başlıyor. Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Gazprom İcra Komitesi Başkanı Aleksey Miller’ın, Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşme yapıldı.

Miller’ın, Türk Akımı boru hattı projenin inşaatı için çalışmalar tamamlandığını, önümüzdeki birkaç gün içinde Türk Akımı’nın deniz kısmı için inşaata başlanabileceği söylenildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE GÖRÜŞTÜKTEN SONRA PUTİN TALİMAT VERDİ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapılan görüşmede Türk Akımı konusunu ele aldığını söyleyen Putin buna cevaben, “Türk partnerlerimizin buna etkili destek sağlayacağından eminim. Çalışmaya başlamak gerek.

İSTANBUL’DA OFİS KURULMUŞTU

Türk Akımı projesi kapsamında iki hattın da inşa edilmesi için Gazprom ile İsviçreli Allseas şirketi arasında geçen aylarda iki ayrı anlaşma imzalanmıştı. Gazprom’dan bir zaman evvel yapılan açıklamada, Türk Akımı projesinde Türkiye ile etkin bir koordinasyon sağlanması için “South Stream Transport” şirketin İstanbul’da ofis açtığı duyurulmuştu.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu