Güncel

Dev Operasyon Başlıyor İlk Hedef Orası Temizlik İçin Düğmeye Basıldı

​16 Nisan halk oylama sonrasında Türkiye, sınır ötesinde olan terör yuvalarına kilitlendi. Suriye ve Irak’ta PKK işgali altında 3 bölgeye yapılması hedeflenen harekâtın hazırlıklarında son aşamaya gelindi.

Türkiye’yi bölgeden koparma maksatlı PKK/terör koridoru projesini tamamıyla çöpe gönderecek plana ait diplomatik görüşmeler devam ediyor. Suriye’de bir, Irak’ta iki bölgeyi kapsayan hedeflere hareket edecek birlikler batıda Karkamış, doğuda ise Cizre-Silopi-Çukurca hattında hazır bekliyor. Fırat ve Dicle Kalkanı harekatları aynı anda olmayabilir. 

Fakat belirli bir plan dahilinde yapılacak harekatlar ‘sınır temizliği’ adına birbirinin devamı niteliğinde olacak. 

Münbiç’e gireceğiz 

Geride bıraktığımız zamanda DEAŞ terör örgütün saldırı tehdidine karşı Süleyman Şah Türbesi, Suriye’nin Münbiç iline bağlı Karakozak beldesinden alınıp Türkiye sınır hattındaki Eşme köyüne getirilmişti. Ankara, DEAŞ’ın bölgeden uzaklaştırıldığını dikkate alarak Süleyman Şah Türbesi’ni eski yerine taşımak için bir harekat daha yapacak. 

3 aşamalı harekâtın son safhasını oluşturması beklenen harekata, ABD ve Rusya ile diplomatik müzakerelerin sonuçlanmasının ardından başlanacak. 

Suriye ve Irak’ın kuzeyinde, Türkiye’nin güney sınırları boyunca uzanan hatta yapılacak büyük temizlik harekâtı 12 ila 16 arasında sürmesi bekleniyor. 

Bölgelerde ikmal-lojistik hatları için gerekli planlamalar, hem uydu kaynaklı hem fiziksel istihbarat çalışmalarıyla birlikte devam ediyor. 

Sonrası Zap-Avaşin 

Ankara’da güvenlik kaynakları, Silopi’deki TSK unsurlarının Sincar harekâtını başlatmasından sonra Hakkari-Çukurca’daki birliklerin de hemen güneydeki terör kampları vurulacak. Bu kapsamda harekatın 2. aşamasında hedef Zap, Avaşin, Çemço ve Kanimasi bölgeleri olacak. 

PKK’’nın kaçakçılık ve uyuşturucu faaliyetlerinden önemli bir gelir elde ettiği bölge teröristlerden arındırılmış olacak. Kuzey Irak’ta idare boşluğundan faydalanan örgütün gelir kaynakları kesilecek. Buralardaki terör yuvaların boşaltılması ve Mehmetçiğin tam kontrolü sağlaması sonrası bölgenin güvenliğini sağlamada Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’ne bağlı Peşmerge güçlerine de görev verilecek. 

İlk adres Sincar 

Kuzey Irak’ta terör örgütü PKK’’nın ‘ikinci Kandil’ yapmaya soyunduğu Sincar (Şengal), Türk Silahlı Kuvvetleri’n ilk hedefi durumunda. Örgütün Suriye kuzeyinde genel olarak ‘Rojava’ diye isimlendirdiği kantonlarla İran-Irak sınırındaki Kandil arasında irtibatı sağlayan Sincar dağları, Silopi’den güneye yapılacak harekâtla birlikte teröristlerden temizlenecek. 

2014 Ağustos’unda Ezidilerin yaşadığı bölgenin DEAŞ tarafından işgali bahanesiyle ‘Şengal Savunma Birlikleri’ (YBŞ) adı altında Sincar’a yerleştirilen ABD destekli PKK, bütün ikazlara rağmen burasını terk etmedi. 

Ankara, Bağdad yönetimini Sincar’ın PKK’’dan temizlenmesi için defalarca uyardı, fakat Bağdat, Ezidilerin de tepki gösterdiği terör örgütüne karşı şimdiye dek bir adım atmadı. 

Suriye hudut hattında alınan önlemler ve sınır fiziki güvenlik sistemleri sayesinde yasa dışı sınır geçişlerinde ve kaçakçılığın önlenmesinde büyük başarı sağlandı. 

BAĞDAT MAAŞLI TERÖRİSTLER 

Sincar konusunda Ankara’ya verdiği sözleri tutmayan Irak merkezi hükümeti PKK’lıları temizlemediği gibi, burada yasal zırha büründürdüğü teröristleri maaşa bağladı. 

PKK’’nın Sincar dağındaki varlığı Irak yasalarına göre Şii milis gücü Haşdi Şabi ile aynı statüde. Bölgede İran destekli Şii milislere her türlü imkanı tanıyan Irak Başbakanı Haydar İbadi, benzer imkanları PKK’’lılar için de sağladı. 

Bunun yanında PKK’’lıların Irak bütçesinden aldığı ödeneğin kesilmesi için imza toplayan, örgütün Sincar’da varlığının sonlandırılmasını isteyen ve hükümete soru önergeleri ileten Kürt milletvekillerinin talepleri ise Bağdad yönetimince kulakardı yapıldı. 

TSK, sınırötesi operasyon için Silopi’ye aylardır yığınak yapıyor. Binlerce zırhlı araç, personel taşıyıcı ve tanklar, terör hedeflerine yönelik operasyon için emir bekliyor. 

PKK kamplarıyla gündeme gelen Zaho-Duhok istikametini de kapsaması beklenen Sincar operasyonuyla Ezidi bölgesinden PKK unsurları temizlenecek; yönetim ise mahalli halka devredilecek. Şengal Dağı ve çevresinde PKK’’lıların kullandığı irili ufaklı çok sayıda kamp bulunuyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu