Gap

DEDAŞ İsyan Ettirdi, Böyle Giderse Sayaçları Söküp Çöpe Atacağız

Diyarbakır’da vatandaşlar Haksız yere kesilen kaçak elektrik cezalarına isyan ederek “böyle devam ederse sayaçlarımızı söküp çöpe atarız”

Diyarbakır’da vatandaşlar Haksız yere kesilen kaçak elektrik cezalarına isyan ederek “böyle devam ederse sayaçlarımızı söküp çöpe atarız”

Diyarbakır Kayapınar ilçesi Huzurevleri Mahallesi sakinleri DEDAŞ’ın haksız yere ceza kestiğini ileri sürerek,  20 bin TL’ye kadar vatandaşlara kaçak elektrik cezasını kesildiğini ifade ettiler.

DEDAŞ personellerinin haksız yere birçok eve 4 bin TL’den 20 bin TL’ye kadar kaçak elektrik cezası verdiğini belirten mahalle sakinleri İsyanda

Elektrik şirketinin özelleştirmesine tepki gösteren mahalle sakinlerinden Mustafa Topkaya, DEDAŞ’ın haksız yere ceza kesmesinden dolayı şikâyetçi olduğunu söyledi.

DEDAŞ’ın kaliteli hizmet vermediğini söyleyen Topkaya, “Ne doğru düzgün hizmet veriyor ne de görevini yapıyor. Trafolar açık, çocukların hayatı tehlikede. Vazifesini yapmadığı halde gelip çok fahiş cezalar yazıyor. Kendileri gelip burada vatandaşları kaçak kullanmaya teşvik ediyor. Daha sonra gelip millete 4 bin TL’den 10 bin TL’ye kadar cezalar yazdılar. Biz bu oluşumdan şikâyetçiyiz. Biz bunun bir an önce çözüme ulaşmasını ve devletin buna el atmasını istiyoruz. Halkı özel şirketlerin eline, vicdanına bırakmak çözüm değildir.” dedi.

DEDAŞ yetkilisi kaçak kullanmaya teşvik etti iddiası

“Bir sene önce gelip vatandaşlara ‘abonelerinizi yapın, size güzel bir hizmet gelsin. Gerekirse kaçak kullanın’ dediler. Bunu bizzat DEDAŞ’ın kendisi teşvik ediyor.” diyen Topkaya şunları söyledi:

“Elektrik abonesi olanların sayısı, olmayanlara göre belki yüzde 10 veya 20’dir.  Çoğu abonesiz olmasına rağmen, o geri kalanların cezasını da bu abone yapanlara yüklüyorlar. Kışın elektrik, yazın da su yok. İmkânı olan bir insan bu mahallede oturmaz. Durumumuz ortada. Biz hepimiz inşaat işçileriyiz, aylık sabit gelirimiz yok.Bundan dolayı buralarda oturuyoruz. Buna rağmen  4 bin, 8 bin, 10 bin hatta 20 bin TL’ye kadar ceza yazılan vatandaşlar var. Geliri ne ki, evine götürecek ekmek bulamaz iken bu cezaları nasıl ödesin?”

“Boş eve bile ceza yazabiliyorlar”

Topkaya, “Bu şirketi denetlesinler, halk zaten mağdurdur. Sur olaylarından çıkmışlar. Kiminin evi barkı yok.  Halk, kendi yurdunda mülteci olmuşken bunlara sahip çıksınlar. EPDK’ya sesleniyorum, kendi şirketlerini denetlesinler. 4 bin, 8 bin TL ceza yazmak vicdansızlıktır. Kaçak olmayanların faturalarına bakan görevli fatura 30 TL’yi gösteriyorsa ‘bu kaçak kullanmış’ diye ceza kesiyor ancak adam evde olmayabilir. Ben DEDAŞ’a gittim, Bağlar’da mağdur olan bir kişi, bir yıldır İstanbul’da olmasına rağmen ev boş ama ceza yazmışlar.” dedi.

Başka bir mahalle sakini Şükrü Zelen de “Benim faturalarım yanımdadır. Yeni yapılmış 4 evim var, merdivenlerim daha inşaat halinde.  Dün bana gelip, ‘asansörün var mı’ diye sordular. Daha sonra, okumam yazmam olmadığı için bana ceza kesildi. Ben de bilmediğim için herkese bu ceza geliyor sandım ve gidip o cezayı ödedim. Şimdi bir fatura daha geldi. O da 4 bin 673 TL’dir. Bizler bu cezalardan şikayetçiyiz. Devletin bu sorunumuzu halletmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.  

Suriyeli aileye de 4 bin 600 TL ceza kesildi

Suriye’de yaşanan iç savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan İdris Ahmet de kaçak kullanmadıklarını belirterek şunları söyledi:

“Kaçak kullanmadığımız halde bize 4 bin 600 TL ceza kestiler. İş olmadığı için çalışmıyorum, hayırsever insanların verdiği yardımlarla geçiniyoruz. Kaçak kullanan kişilerin faturasını bize yazmışlar. Ne yapacağımızı bilmiyoruz, DEDAŞ’a gidiyoruz, kimse bize kulak vermiyor. Bize diyorlar ki ‘gidin kendi aranızda çözün.’ Biz nasıl çözelim, bilmiyoruz.

Kaçak kullanmadığı halde kendisine ceza kesildiğini ileri süren Mehmet Deniz ise “Şanlıurfa’dan bir ekip buraya geldi, panolara girip millete 4 bin, 5 bin TL ceza kesti. Kaçak kullanmadığım halde bana da ceza kesmişler. Böyle olursa biz gidip saatlerimizi komple sökeceğiz,  DEDAŞ’a geri atacağız. Kışın elektrik, yazın da su yok. Şanlıurfa ekibi niye bizim panolara bakıyor, Diyarbakır ekibi dururken neden onlar geliyor. ” diye konuştu.

“Suçu işlemediğimiz halde niye ödeyelim”

Deniz, son olarak, “Biz devletimize diyoruz ki bu işe müdahale edin. DEDAŞ’ı kontrol etsinler, ekip göndersinler. Sayaçları tekrar kontrol etsinler, Böyle yapmaya devam ederlerse bizler sayaçları söküp çöpe atacağız. Bu cezayı ödemek zorunda değiliz. Bu suçu işlemediğimiz halde niye ödeyelim? Eğer biz ödersek, suçu işlemiş oluyoruz. DEDAŞ müdürünün yanına gidip, ‘Bu nedir, bize kanıtınızı gösterin’ diyoruz. Bize diyorlar ki ‘yukarı çıkan voltaj ile aşağı inen voltaj bir değildir.’ Evde tek başıma yaşıyorum, Sadece buzdolabım var.  Bana diyorlar ki ‘neden faturan 25 TL gelmiş’. Bundan dolayı bana ceza kesmişler. Böyle bir şey olamaz.” şeklinde konuştu.

Editör Ramazan Cengiz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu