Güncel

DEDAŞ İddiaları Yalanladı Haksız Blokaj Yok

Dicle EDAŞ, Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu’nun, çiftçilere elektrik kullanmadıkları halde DEDAŞ tarafından desteklemelerine blokaj uygulandığı iddialarına tepki göstererek keyfi bir uygulamanın söz konusu olmadığını öne sürdü.

Dicle EDAŞ’tan yapılan açıklamada, “Kullandığı elektriğin bedelini ödeyen ve kayıt dışı elektrik kullanmayan çiftçilerimize herhangi bir bloke uygulanmadığı gibi bu çiftçilerimize elektrik tedarikinde de herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Diyarbakır’da yaklaşık 8 bin çiftçi bu şekilde olup, destekleme primlerine yönelik herhangi bir blokaj uygulanmamaktadır. Mevzuatlar gereği 2016 yılında kullandıkları elektriğin bedelini ödemeyen ve borcu bulunan çiftçilere, mevzuatlar gereği blokaj uygulanıyor. Söz konusu çiftçilerden, borcunu ödemeyi taahhüt eden ve yasal şartları yerine getirenlerin blokajları ise kaldırılıyor.” denildi.

Dicle Dağıtım bölgesinde kayıt dışı olarak tarımsal üretimde kullanılan elektriğin bedelinin tüm vatandaşların cebinden çıktığına dikkat çekildi.

Bölgede kayıt dışı elektrik tüketimini önlemek ve çiftçiye daha ucuz elektrik sağlamak için şirket tarafından her yıl düzenli olarak yapılan toplantılara Yenişehir Ziraat Odası başkanının katılmadığına işaret edilen açıklamada, “Konuyla ilgili mevzuattan haberi yokmuş gibi ortaya çıkıp, popülist ve gerçek dışı söylemler kullanması yine çiftçilerimize zarar vermektedir. Şirketimiz tamamen hukuki zeminde ve mevcut yasalar çerçevesinde hareket etmektedir. Keyfi bir uygulamamız yoktur. Diyarbakır çiftçisi sayaç takma konusunda iradesini ve olumlu tavrını ortaya koymuş ve böylece son 2 yılda tarımsal sulamada 2 bin trafoya sayaç takılmıştır. Diyarbakır çiftçisi, diğer illere ve tüm çiftçilerimize örnek olmaktadır. Çiftçimiz yüzde 65 indirimli elektrik kullanmaya devam etmekte, kayıt altında elektrik kesintisi yaşanmadığı için de üretimi artmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada son olarak, “Tarımsal sulama ile alakalı olarak 2013 yılından beri Diyarbakır’daki Ziraat Odası Başkanları, Pamukçular Birliği Başkanları ve çiftçi temsilcileri ile yapılan toplantılarda, çiftçi sorunlarının çözümüne katkı sağlayacak birçok konuda mutabakat sağlanmıştır. Dicle bölgesinde yapılan bu çalışmalar, diğer illere örnek gösterilmiştir. Hal böyle iken Diyarbakır’da tarımsal sulama yapan çiftçilerin sorunları ve sıkıntı varmış gibi davranmak, bu şekilde beyanlarda bulunmak sorumlu STK anlayışıyla bağdaşmayan, insaf ve izana sığmayan bir davranıştır.” denildi.

Editör Mehmet Yakan

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu