Güncel

Danimarka’dan Batıya Örnek Olacak Karar

Danimarka parlamentosu 1915 olaylarına ilişkin kararında bu gibi olayların konuşulacağı yer parlamento ve hükümetler değildir diyerek adeta batıya ders veren bir karara imza attı

Danimarka parlamentosu 1915 olaylarına ilişkin kararında bu gibi olayların konuşulacağı yer parlamento ve hükümetler değildir diyerek adeta batıya ders veren bir karara imza attı.

“Danimarka Parlamentosu’nun kararını memnuniyetle karşılıyoruz”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, Danimarka Parlamentosu’nun, 1915 olayları bağlamında, tarihi meselelere ilişkin anlaşmazlıkların çözüm yerinin Parlamentolar ve Hükümetler olmadığını vurgulayan kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, Danimarka Parlamentosunun 26 Ocak 2017 tarihinde kabul ettiği 1915 olaylarına ilişkin kararı hakkında gazetecileri sorularını yanıtladı.

Müftüoğlu, “Danimarka Parlamentosu’nun, 1915 olayları bağlamında, tarihi meselelere ilişkin anlaşmazlıkların çözüm yerinin Parlamentolar ve Hükümetler olmadığını vurgulayan 26 Ocak 2017 tarihli kararını memnuniyetle karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Anılan Parlamentoya, 1915 olaylarına ilişkin tartışmaların Türkiye’de özgürce yapılabildiğini ve her türlü fikrin serbestçe ifade edilmekte olduğunu hatırlatmak istediğini belirten Müftüoğlu, “Ülkemiz, 1915 olayları konusundaki tüm görüşlerin, bu çerçevede Türklerin yaklaşımlarının da serbestçe ifade edilmesinin önündeki engellerin kaldırılması, bu konuda tarihe ışık tutacak tüm belgelerin ortaya çıkmasını teminen ilgili tarafların arşivlerindeki belgelerin ele alınacağı Ortak bir Tarih Komisyonu oluşturulması yönündeki iradesinin de arkasındadır.” diye belirtti.

Müftüoğlu, son olarak Türkiye’nin bu tarihi konudaki görüşlerini teyit eden 15 Ekim 2015 tarihli Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararının da bunu gerektirdiğini kaydetti.

Editör Ramazan Cengiz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu