Güncel

Daha 15 Yaşında Madalyaları Sıraladı

​Çorum’un Sungurlu ilçesinde ağabeyinin teşviki ile başlamış olduğu güreş sporunda başarıdan başarıya adımlar atan 15 yaşındaki Mert İlbars, 7 senelik spor hayatında 50 madalya aldı.

İlkokul döneminde ağabeyi Murat İlbars’ın desteği ile güreşle tanışan ve 7 sene içinde 50 madalya alan 15 yaşındaki Mert İlbars, başarıdan başarıya koşuyor. İlk zamanlar hobi olarak devam ettiği güreşte daha sonra ailesine daha iyi bir yaşam sunabilmek için kendisine meslek edinen İlbars’ın 8 tane Türkiye Şampiyonluğu var. 

Bu sene Dünya ve Avrupa şampiyonalarına da katılacak olan İlbars’ın en büyük hedefi olimpiyatlara katılıp Olimpiyat şampiyonu olmak.

SIRTIMI YERE GETİREN OLMADI

8 yaşında ağabeyi güreş antrenmanına giderken kendisini de götürdüğünü ve güreşle tanışmasını o zaman başladığını söyleyen İlbars, daha sonra antrenörü Çelebi Bayır’la tanıştığını ve hayatının bir anda değiştiğini söyledi. İlbars, “Hocam Çelebi Bayır ile birlikte 7 senedir aynı şekilde devam ediyoruz. Bu 7 senelik zamanda altın, bronz ve gümüş olmak üzere 50 tane madalya aldım. Bu zamana kadar minikler kategorisinde yarışıyordum. 7 defa Türkiye Şampiyonu oldum. 

Bu sene ilk defa doktor raporuyla bir üst kategoride yani Yıldızlar kategorisinde yarıştım ve yine Yıldızlar Türkiye Şampiyonu oldum. Bir hafta evvel Uluslararası Zafer Turnuvası’na katıldım ve orada şampiyon oldum. Allah’a şükür kendi sıkletimde daha sırtımı yere getiren olmadı.

ANTRENÖRÜMÜN EMEĞİNİ ÖDEYEMEM

Önceleri hobi olarak yapığını, daha sonra ise bu sporun mesleği olacağını düşündüğünü söyleyen İlbars, “Aynı hırsla çalışmaya devam ettim. Antrenörüm yeri geliyor babalık, yeri geliyor ağabeylik yapıyor. Benim üzerindeki emeğini bu tür başarılarla da ödeyemem. Elimden gelenin en iyisi yaparak, antrenörümü ve ailemi gururlandırarak ödemeye çalışacağım.

HEDEFİM OLİMPİYAT ŞAMPİYONU OLMAK

Ailelerin çocuklarını sadece okula değil, spora da yönlendirmelerini istediğini anlatan genç sporcu, “En son İzmir’de yapılan zafer turnuvasında şampiyon oldum. Şu an 3 ay sonra yapılacak olan 2017 Avrupa Şampiyonası’na hazırlanıyorum. Bunun neticesinde hedefimiz 2020 Olimpiyatları. Antrenörümle birlikte 2020 Olimpiyatlarını hedef belirledik. 

Bu zamanda birçok şampiyonada en iyi şekilde ülkemizi temsil edip altın madalya kazanmak istiyoruz.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu