Güncel

Cumhurbaşkanı Erdoğan Söz İstedi TOBB Siz Yanımızda Olduktan Sonra Dedi ve Ekledi…

​Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB’un 73’üncü Olağan Genel Kurulunda konuşma yaptı. Erdoğan: “Diyorum ki; gelin şu yüzde 100 yerli üretim olan otomobilimizi TOBB camiası içerisinden çıkartalım.

Yurtdışı seyahatlerimizde mümkün olan her yere işadamlarımızla birlikte gittik. Onların meselelerinin takipçisi olduk. Mevzuat veya bürokrasi engeli varsa onu kaldırmak için birlikte çalıştık. Biraz evvel de sayın başbakanın ifade ettiği gibi mevzuat amcadan hala kurtulmuş değiliz. Dünyanın neresine giderseniz gidin ne yazık ki bu bürokratik oligarşi her yerde sorun olmaya devam ediyor.

Oluşumların içerisinde dahi az önce burada şikayet edildiği gibi örneğin kredi faizleri noktasında bakıyorsunuz her yerde yüksek faizden şikayet var mı, var. Bunu dillendiren bir Cumhurbaşkanı olarak hep gündemimde tuttum, hala da tutuyorum, gündemimde olmaya da devam edecek.

Çünkü yüksek faizi bir sömürü aracı olarak görüyorum. Burada kâr amaçlı bir faiz mantığı yok. Sömürü aracı olarak bir faiz mantığı var.

ALLAH’IN İZNİYLE BU YÜKSEK FAİZ MESELESİNİ ÖZECEĞİZ

Bunu uygun faizle vereyim de ülkem kazansın anlayışı yok. Bakıyorsunuz o karınca gibi yazılar var mı? Bu anlayış adil bir anlayış değil. Ama bunun da çözülmesi şart. Allah’ın izniyle bunu da çözeceğiz. Tek derdi üretmek olan, kendisiyle birlikte ülkesini büyütmek, kalkındırmak olan herkesin yanında yer almaya devam edeceğiz.

Ülkemizde çalışmak, üretmek, kazanmak isteyen hiç kimseye engel olmadığımız gibi tam tersine her türlü desteği sağladık.Tüm bu çalışmalarda iş dünyamızın temsilcileriyle sürekli istişarelerde bulunduk. TOBB asli görevlerine ne kadar odaklanırsa o kadar başarılı olmuştur.

KARARLI OLARAK 2023, 2053 HAZIRLIKLARIMIZI YAPMALIYIZ

Özellikle 15 Temmuz’da güçlü duruşunuzla Ahilik sıfatını hak ettiğinizi ortaya koydunuz. Her birinize şahsım ve milletim adına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. O çağrıya anında cevap vermek suretiyle bu milletin alnı öpülesidir. Dünyada bu milletin eşi benzeri yoktur. Bu milletin bir ferdi olmaktan iftihar ediyorum.

TOBB ülkemizin geleceği için ekonomiyle demokrasinin aynı bütünün ayrılmaz parçaları olduğunu kabul etmiş kurumumuzdur. Hak ve özgürlüklerin korunması konusundaki hassasiyetiyle de milletimizin gönlündeki yerini güçlendireceğine inanıyorum. 

Sürekli ecdada atıfta bulunmamızın sizlerle sohbet ederken söze Ahilikten bahsetmemizin sebebi budur. Yakın uzak tüm geçmişimizle irtibatımızı sıkı tutmalıyız. Türkiye’nin 2023 hedeflerini ilan ettik. Bu doğrultuda adım adım ilerliyoruz. 2053’e hazırlık olacak mahiyette çalışmalar yapıyoruz. İnşallah yıl sonuna kadar bütün bakan arkadaşlarımıza özellikle şunu kendilerinden isteyeceğim.

Yol haritınızı 6 aylık olarak hazırlayın getirin diyeceğim. Bunun için hazırlıklarımızı kararlı olarak yapmamız gerekiyor.

SANAYİ 4 ADIYLA İFADE EDİLEN YOĞUN TEKNOLOJİYE GEÇMELİYİZ

Dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri haline gelerek bu büyük nüfusumuzu en etkili bir şekilde değerlendirmeliyiz. Eğitim seviyedik işgücü kalitesinde artış sayesinde rekabet gücümüz her geçen yıl güçlenecektir. Kişi başına milli gelirimizi 25 bin dolar hedefinin üzerine çıkardıktan sonra  dünyanın müreffeh milletleri arasında yerimizi almış olmalıyız. 

Türkiye 2035 senesinde 90 milyonu aşacak nüfusuyla dünyanın ilk 20 ülkesinden birisi olacaktır. Bütün bunlar bir ülkede bir dayanışma ruhunu getirecek. Bu ruh birbirine inandırma, kenetlenme, birlik beraberlik bizi muasır medeniyetler seviyesinin de üstüne taşıyacaktır. 

Çok daha hızlı yüreyeceğiz, inşallah ülkemizi yarışın içerisinde ilk 10’un içerisinde göreceğiz. Türkiye net ticaret fazlası, cari fazlası bir ülke haline gelmeden hedeflere ulaşamaz. 2035’de üretim gücümüzü küresel değel seviyemizin üstlerine çıkarmak durumundayız. Sanayi 4 adıyla ifade edilen teknoloji yoğun üretim yapısına geçerken insanlarımızı yeni ihtiyaçlara uygun alanlarda hizmet vermek üzere hazırlamalıyız. 

AMAÇ TÜRKİYE’Yİ KÜRESEL BİR BİLGİYE SAHİP ÜLKE OLMAK

Amacımız, Türkiye’yi bölgesel bir güç olmanın yanında küresel bilgiye sahip bir ülke konumuna çıkarmak. İstanbul, Ankara başta olmak üzere şehirlerimizi yeniden ele almalı yeniden cesur dönüşüm projelerini yeniden hayata geçirmeliyiz. 

MONTAJCILIK BU MİLLETE YAKIŞMIYOR! GELİN YERLİSİNİ YAPALIM

Diyorum ki, gelin şu yerli, yüzde yüz üretimi olan otomobilimizi Türkiye Odalar ve Borsalar camiası içerisinden çıkaralım. Ben diyorum ki, TOBB çatısı altından yüzde yüz yerli otomobilini çıkarsın. RİFAT HİSARCIKLIOĞLU Sayın Cumhurbaşkanım siz bizim yanımızda olduktan sonra biz bunu yaparız. 

CUMHURBAŞKANI Biz bunun yanındayız. Hayırlısı olsun. Bu çalışmalarımızın tamamını sürdürebilirlik esasına göre yürütmeden 2035 hedeflerine ulaşamayız. Demokratik ve ekonomik standartları yüksek bir Türkiye için hep birlikte çalışmalıyız. 15 senedir hep teklif etmişimdir: Gelin bu otomobilimizi hep birlikte yapalım. Montaj, montaj, montaj! Montajcılık bu millete yakışmıyor!

KARARLI OLARAK 2023 2053 HAZIRLIKLARIMIZI YAPMALIYIZ

Özellikle 15 Temmuz’da güçlü duruşunuzla Ahilik sıfatını hak ettiğinizi ortaya koydunuz. Her birinize şahsım ve milletim adına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. O çağrıya anında cevap vermek suretiyle bu milletin alnı öpülesidir. Dünyada bu milletin eşi benzeri yoktur. Bu milletin bir ferdi olmaktan iftihar ediyorum.

TOBB ülkemizin geleceği için ekonomiyle demokrasinin aynı bütünün ayrılmaz parçaları olduğunu kabul etmiş kurumumuzdur. Hak ve özgürlüklerin korunması konusundaki hassasiyetiyle de milletimizin gönlündeki yerini güçlendireceğine inanıyorum. 

Sürekli ecdada atıfta bulunmamızın sizlerle sohbet ederken söze Ahilikten bahsetmemizin sebebi budur. Yakın uzak tüm geçmişimizle irtibatımızı sıkı tutmalıyız. Türkiye’nin 2023 hedeflerini ilan yaptık. Bu doğrultuda adım adım ilerliyoruz. 2053’e hazırlık olacak mahiyette çalışmalar yapıyoruz. 

İnşallah sene sonuna kadar bütün bakan arkadaşlarımıza özellikle şunu kendilerinden isteyeceğim. Yol haritınızı 6 aylık olarak hazırlayın getirin diyeceğim. Bunun için hazırlıklarımızı kararlı olarak yapmamız gerekiyor.

KARARLI OLURSANIZ OLİGARŞİYİ HEP BİRLİKTE BİTİRİRİZ

Kendimizle birlikte dünyanın tüm mazlumları, mağdurları bu başarıları yakalamak mecburiyetindeyiz. Tüm bunları sizlerle birlikte yapıyoruz. Bizim işimiz kendisi, ülkesi ve milleti için bir şey yapmak isteyen herkesin önünü açmaktır. Az önce mevzuat dendi. Herşeyiyle katılıyorum. Ama bunu da beraber başaracağız.

Buna prim vermeyeceğiz, vermeyeceksiniz. Bir yerde bir şey tıkanıyor mu bakan arkadaşlarımızı hep birlikte sıkıştıracaksınız. Bunu beraber yapacağız. Bir çok şeyler vardır ki, bunu bakan, başbakan, cumhurbaşkanı bilmeyebilir. Ama sizler kararlı bi şekilde süzdürürseniz, burada oligarşiyi ciddi manada çökertiriz. İnşallah bürokratik oligarşide bu işi başaracağız.

ORTADA İLTİFAT OLURSA MARİFETİN EMARELERİ GÖRÜLÜR

Bugün başka bir Türkiye var. Gelin hep birlikte geleceğin Türkiye’sini inşa ederek bize hala hasta adam  diye bakanlara dersini verelim. Bu millet yapar mı yapar. Siz yatırım yapmak için, yüksek teknoloji için ne gerekiyorsa biz de bunları hayata geçirmenin yollarını arayacağız. 

Yaptığınız çalışmaları gördükçe biz de size kapıları açmak için şevkle çalışacağız. Unutmayın marifet iltifata tabidir derler. Ama unutmayın ortada ltifat için marifetin emareleri görünmesi gerekir.

MİLYONLARCA KARDEŞİMİZİN YANINDA OLDUĞUMUZU GÖSTERECEĞİZ

Biz eserlerimizle konuşuyoruz. Eğitimde, sağlıkta yaptıklarımız ortada, şehir hastanelerimizi hayata geçiriyoruz. Çalışacağız, daha çok çalışacağız. Daha sıkı çalışacağız. Engelleri ya üstünden atacağız, ya kenarından dolaşacağız. Ya üzerinden atlayacağız. Milyonlarca kardeşimizin yanında olduğunu her fırsatta göstereceğiz. 

Yeter ki, bir olalım, iri olalım, kardeş olalım, hep birlikte Türkiye olalım. TOBB üyeleri bu mücadelenin en ön saflarında yer alıyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu