Güncel

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya Devlet Başkanı İle Bir Araya Gelecek

​Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki ülke arasında 2015’in Aralık ayında yaşanan uçak krizinden sonra beşinci defa bugün Soçi’deki Devlet Başkanlığı Rezidansında bir araya gelecek.

Erdoğan’, Putin’ davetlisi olarak geleceği Soçi’de, Türkiye ve Rusya arasında ikili ilişkiler ile başta Suriye olmak üzere bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulması öngörülüyor. Ziyaretin, Türkiye-Rusya diyalog sürecinde, “üst düzey temas trafiğin devamı” olarak görülmesi gerektiği söyleniyor.

Erdoğan-Putin görüşmesinde, Türkiye ve Rusya arasında savunma sanayisinden turizm ve ticarete kadar ikili konular ele alınırken bölgesel konular da etraflı bir şekilde değerlendirilecek. Görüşmede, Rusya’da yaşayan ve ticaretle uğraşan Türk vatandaşları çalışma izinleri, vize ve şirketlere yönelik faaliyet yasakları da görüşülmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin, iki ülke arasında 2015’in Aralık ayında yaşanan uçak krizinden bu yana St. Petersburg, Çin, İstanbul ve Moskova’dan sonra bugün beşinci defa Soçi’de Devlet Başkanlığı Rezidansında bir araya gelecek.

İKİ LİDERDEN OLUMLU MESAJLAR

İki lider en son 10 Mart’ta Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısı, anlaşma imza töreni ve ortak basın toplantısı için bir araya gelmiş, Kremlin Saray’ında baş başa görüşme gerçekleşmişti. Erdoğan, bu görüşmede konsey toplantısıyla “normalleşme” zamanı sona erdirildiğine inandığını söyleyerek “Artık bu kelimeyi telaffuz etmek istemiyoruz. 

Bundan sonraki beklentimiz karşılıklı güven unsurunu tesis etmek ve siyasi düzeyde diyaloğun ekonomik alana sirayet etmesini sağlamaktır. Putin de “İlişkilerimizin hak ettiği seviyeye çıkması için aktif bir biçimde çalışıyoruz. Rusya ve Türkiye askeri ve istihbarat makamları arasında böyle yakın iş birliği kurulacağını kimse beklemiyordu.

Öte taraf Putin, Türk şirketlerine yönelik kısıtlamaların kaldırılması için siyasi kararın alındığını da söyleyerek, şu değerlendirmelerde bulunmuştu: Sayın Cumhurbaşkanı bugün bu konuyu dile getirdi. Özellikle yasakların uygulandığı inşaat sektöründe çalışan Türk çalışanlarına değinildi. 

Bugün Sayın Cumhurbaşkanı ile bunun ne zaman kaldırılacağı konusunda anlaştık. Bu yasak en yakın zamanda kaldırılacak. Bu bizim bugünkü anlaşmamızdan sonra sadece teknik bir konudan ibarettir. Diğer konuları çözmeye devam edeceğiz.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu