Güncel

Cumhurbaşkanı Erdoğan Önemli Açıklamalar Yaptı

​Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da Türk Dili Kurultayında yapmış olduğu konuşmada, “Kendi ana dilini konuşmayan bir toplum başkalarına da katkı sağlayamaz.

Dilimiz bizim en büyük güzelliğimizdir. Dil, kültür ve medeniyetin taşıdır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bir özentidir gidiyor. Dilimizin zenginlikleri varken Avrupa’da hayvanların yatıştırıldığı arenaların isimlerini spor salonlarına taşımak hiç de hoş değil.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklamalarından satır başları ise şöyle:

Dil çalışmalarına ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Dil gibi hayati bir meselenin ideolojik tartışmaların aracı haline getirilmesinin acısını hala çekiyoruz. Türkiye, Türk Dili konusunda geçmişi ile barıştığı, geleceği kucaklamaya hazırlandığı yeni bir dönemin eşiğindedir. Ortaöğretime Osmanlıcayı koymamız önemlidir. 

Türk Dili’nin konuşulduğu geniş coğrafyada yürüteceğimiz çalışmalarda öncelikle kendi dilimizi geliştirmemize ihtiyacımız var. Bir özentidir gidiyor, kendi dilimizin zenginlikleri varken bu özentilerle hayvanların yarıştırıldığı Avrupa’daki arenaları kalkıp spor salonlarında isim olarak kullanmak pek de kibar değil, şık değil. Bunun üzerinden bazıları bindirecek, bindirsin. Biz doğruları konuşmaya mecburuz.

BÜTÜN BU TABELALARI SÖKÜN

Ne güzel kıraathanemiz var, burada kitap oku, gazete oku, sohbetle beraber zenginleş. Bildiklerini karşıya sen ver, karşının bildiklerini de sen al. Bunlar yerini kafeteryalara, kulüplere terk etti. ‘Clup’ bu benim değil ki, bütün bu tabelaları sökün, bu senin hakkın, en doğal hakkın. Neyi müsaade edersen onu asmak zorunda.

BİZ DİL SUİKASTINA KALMIŞ BİR MİLLETİZ

Kültürlere ve medeniyetlere saldırılar önce dilden başlıyor. Dilini aldığı anda o milleti çökertiyor. Biz işte böyle bir suikasta maruz kalmış bir milletiz. Bu saldırı dilimizle birlikte onun mütemmim cüzü olan şahsiyetimizi de hedef almıştır. Diğer dillerin kuralsız ihtiyacına yoktur. 

Dilimizin tek ihtiyacı onun kıymetini bilecek insanlar ve kurumlardır. Türkçe’nin yetersizliğinden fakirliğinden söz eden kimse art niyetli değilse, Türkçe’den, Türkçe’nin zenginliklerinden bihaberdir. Türk Dil Kurumunun Büyük Türkçe Sözlüğündeki kelimelerin sayısının 600 bini geçtiği biliniyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu