Güncel

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Tek İşareti Yetti 1 Milyonu Geçti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ yapmış olduğu çağrıdan sonra 1 milyonu geçen istihdam artsın ilk sinyali şubat ayında geldi. 20 günde 284 bin yeni istihdam oluşturuldu, işsizlik 10 ay sonra ilk defa düşüş yaşandı.

Fetullah Terör Örgütü’ (FETÖ) hain darbe girişimi, kriz tetikçisi kredi derecelendirme kuruluşlarının operasyonları ve jeopolitik risklerin etkisiyle ocak ayında yüzde 13’e çıkan işsizlikte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ 7 Şubat’ta yapmış olduğu ‘istihdam seferberliği’ çağrısı ilk meyvelerini vermiş oldu. 

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, ocakta yüzde 13 olan işsizlik, şubatta 12.6’ya kadar geriledi. İşsizlikte 10 ay sonra ilk düşme yaşanırken, ocak ayında yüzde 24.5 olan genç işsizlik oranı da 23.3’e kadar indi.

GÜNDE 14.200 KİŞİ

Ocak ayında 3 bin kişilik artışla 26 milyon 672 bine çıkan istihdam edilenlerin sayısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’yapmış olduğu çağrıdan sonra, şubatta, ocak ayına göre 284 binlik artışla 26 milyon 956 bine kadar yaklaştı. Şubat ayında her iş gününde ortalama 14 bin 200 kişilik yeni istihdam sağlandı. İstihdam sayısı, bir önceki sene şubat ayına göre ise 500 bin kişi arttı. 

İstihdam seferberliği ile 1.5 milyon kişinin iş sahibi yapılması, buna ilaveten 500 bin kişinin işbaşı eğitimi ile istihdamının sağlanması öngörülüyor.

TEK HANEYE İNECEK

Seferberlik kapsamında verilen destekle birlikte asgari ücretle bir işçi çalıştıran işverenin maliyeti 773 TL azalarak bin 404 TL’ye geriledi. Ekonomi yönetimi destekler sayesinde işsizliğin senenin kalanı boyunca aşağı yönlü seyir izleyeceğini ve sene sonunda yüzde 9.5’e gerileyeceğini öngörüyor. 

Ekonomik aktivite toparlanmanın ve hükumetin işsizliği azaltma yönünde aldığı bazı teşvik kararlarının istihdama olumlu etkisi önümüzdeki ayda belirginleşmesi bekleniyor.

KAMUYA 60 BİN PERSONEL

Kamuya bu sene aralarında 20 bin öğretmen, 24 bin askeri personel, 15 bin büro personeli ve 2 bin 500 polisin olduğu yaklaşık 60 bin personel alınacak. Milli Savunma Bakanlığı’na alınacak 24 bin personel için 3 Mart itibarıyla başlayan başvurular, 1 Aralık 2017’ye kadar devam etmiş olacak. 

20 bin öğretmen alımı için mülakatlar devam eden Milli Eğitim Bakanlığı, ağustos ayından sonra da ilave 10 bin öğretmen alımı için ilana çıkacak.

HİZMET SEKTÖRÜ SIRTLIYOR

İstihdamda şubat ayında yaşanan 284 bin kişilik artış 143 bini tarımda, 63 bini inşaatta, yaklaşık 100 bini hizmet sektöründe olurken, sanayide istihdamın 23 bin kişi azaldığı görüldü. Son 1 senelik dönemdeki 500 bin kişilik artışın ise 334 binlik kısmı hizmetler sektöründen kaynaklandı.

İLK OLUMLU ETKİ GÖRÜLDÜ

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, istihdam seferberliği ve reformların, ilk olumlu etkileri şubat ayı işsizlik verilerinde görülmeye başlandığını söyledi. Tüfenkci, şubat dönemiyle birlikte atılan adımların ilk defa verilere yansıdığını söyleyerek, İlk veriler umut verici. 

Tüfenkci istihdam seferberliği etkileri genç nüfustaki işsizlik oranlarında düşüş olarak yansıdığına da dikkat çekerek “Genç nüfustaki işsizlik oranları daha da gerileyeceğini bekliyoruz.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu