Güncel

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kuveyt Ziyareti Öncesi Açıklamalar Türkiye’nin Beklentisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Körfez ülkelerini “sorunlarla boğuşan coğrafyada istikrar adaları” olarak söyleyerek, “Hep beraber bölgemizde barış, huzur ve istikrar arzu ediyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın gerçekleştirmiş olacağı Kuveyt ziyareti öncesinde ülkenin resmi haber ajansı KUNA’ya konuşma yaptı. Türkiye ile Kuveyt’in dost ve kardeş ülkeler olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomik ilişkilerin siyasi ilişkilerle paralel olarak hızla ilerlediğini açıkladı. 

Ziyaret esnasında bir Türk firması yurt dışında tek başına kazandığı en büyük ihale olan Kuveyt Uluslararası Havalimanı Yeni Ana Yolcu Terminali’nin temel atma törenine katılacak olan Erdoğan, Kuveyt’te, Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden biri olan Limak Holding’in üstlendiği yeni Uluslararası Havaalanı Projesinin temel atma töreni vesilesiyle bulunmasının Türk şirketlerinin dünya çapında geldiği ileri düzeyi görmek açısından büyük bir onur olduğunu söyledi. 

Türkiye, Kuveyt’le tecrübelerini paylaşmaya hazır”

Erdoğan, Kuveyt’in 2035 Kalkınma Plan çerçevesinde gerçekleştirmiş olacağı alt yapı projelerinde daha çok Türk şirketin yer alması arzusunu dile getirerek, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’a ve Kuveyt hükümetine bugüne kadar Türk şirketlerine gösterdikleri destekten dolayı teşekkürlerini söyledi.

İki ülke ilişkileri, özellikle yatırımlar, ticaret, savunma sanayi işbirliği, turizm başta olmak üzere pek çok yerde gelişme potansiyel olduğunu söyleyen Erdoğan, karşılıklı yatırımların artırılmasını umduğunu ve Türkiye’nin stratejik işbirliği alanlarından savunma sanayisi alanında Kuveyt’le tecrübelerini paylaşmaya hazır olduğunu açıkladı.

Türkiye ile Kuveyt arasındaki ticari ilişkiler

Cumhurbaşkanı Erdoğan önümüzdeki ayda Başbakanlar düzeyinde yapılacak “İşbirliği İçin Ortak Komite” toplantısı bu ve diğer alanlardaki işbirliklerini daha detaylı ele alıp güçlendirmesini beklediklerini dile getirerek, ekonomik ve ticari ilişkilerin istenen düzeye çıkması için kurulan Karma Ekonomik Komisyon toplantıların ve İş Forumların daha sık aralıklarla gerçekleştirilmesi gerekliliğine olan inancını söyledi.

Türkiye ile Kuveyt arasındaki ticaretin gelişimini rakamlarla ortaya koyan Erdoğan, 2017 senenin ilk çeyreğinde iki ülke arasındaki ticaret hacmi geçen sene aynı dönemde kıyasla yüzde 17 oranda artış ile 152 milyon dolar olarak gerçekleştiği dikkati çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Türkiye’nin Kuveyt ile 2016 senesine ait toplam ticaret hacminin 1,287 milyar dolar olarak gerçekleştiğini, bunun 431 milyon doların ihracatın, 856 milyon doların ithalatın oluşturduğunu ekledi. 

Erdoğan, iki ülkenin potansiyelleri göz önüne alındığında ikili ticaretin çoğaltılması için daha çok çaba gösterilmesi gerektiği üzerinde durdu.

Türkiye’de 280 Kuveytli şirket faaliyet gösteriyor

Yatırım açısından çok cazip bir ülke haline gelen Türkiye’ye Kuveyt’in 2002 senesinden itibaren gerçekleştirdiği doğrudan yatırım miktarının yaklaşık 1,7 milyar dolar olduğunu söyleyen Erdoğan, halihazırda 280 Kuveytli şirketin Türkiye’de faaliyet gösterdiğini açıkladı. Bunun yanında Kuveyt’te faaliyet gösteren 7 Türk sermayeli firma olduğunu söyleyen Erdoğan, Türk müteahhitlik firmalarının bugüne kadar Kuveyt’te üstlendikleri 30 projenin toplam bedeli yaklaşık 6,5 milyar dolar düzeyinde olduğunu dikkati çekti. 

KİK ülkeleriyle ilişkiler dış politikada öncelikler arasında

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuveyt Haber Ajansı KUNA’ya verdiği mülakatta genel olarak Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyesi ülkelerle ilişkilere dair değerlendirmelerde de bulundu.

Türkiye’nin dış politika önceliklerinden birinin KİK ülkeleriyle ilişkilerini her alanda güçlendirmek olduğunu ve bu bağlamda hem ikili hem de çok taraflı platformlarda önemli çaba sergilendiğini ifade eden Erdoğan, beklentilerinin çok iyi düzeyde seyreden siyasi ilişkilere uygun bir biçimde ekonomik, ticari, savunma sanayi ve askeri, turizm ilişkilerini derinleştirmek yönünde olduğunu açıkladı. 

Türkiye ve Körfez ülkelerini “sorunlarla boğuşan coğrafyada istikrar adaları” olarak niteleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hep beraber bölgemizde barış, huzur ve istikrar arzu ediyoruz. Halkların çatışmalardan uzak müreffeh bir yaşam sürmelerini arzu ediyoruz. İç çatışmaların yaşanmadığı, kimsenin inancından veya etnik kökeninden dolayı baskı görmediği, barış içinde bir arada yaşadığı istikrarlı bir coğrafya arzu ediyoruz. Bu arzumuzun Körfez ülkeleri tarafından da paylaşıldığını gayet iyi biliyoruz.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu