Güncel

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Avusturya’ya Tek Cümlelik Cevap

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brüksel ziyareti evvelinde çarpıcı açıklamalar da bulundu. Türkiye’nin Avusturya’nın NATO ülkeleriyle ortak eğitim programlarına katılmasını veto edeceği yönündeki haberlerle ilgili konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bloke eden bloke olur, olay bu kadar basit.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO zirvesine katılacağı Brüksel ziyareti evveli Ankara Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Son saldırılar terörün bölgesel bir mesele olmadığını bir defa daha göstermiştir. Terör eylemlerinde hayatını kaybedenlere taziyelerimi sunuyorum. Hala benim teröristim, senin teröristin ayrılığının yapılması bazı yerlerde devam ediyor. Küresel meseleler, küresel boyutta ele alındığı sürece çözüme kavuşabilir. Terörün panzehiri ise kesinlikle dayanışmadır. Bu anlamda NATO’nun daha faal olması gerekiyor.

Zirve kapsamında bazı devlet ve hükümet başkanları ile ikili görüşmeler yaparak meseleleri istişare edeceğiz. Zirveden önce sayın Tusk ve Juncker ile ortak bir görüşme yapacağım. Türkiye-AB ilişkilerindeki son durumu ele almayı öngörüyoruz. Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızla da bir araya gelecek hasret gidereceğiz.

AB İLE İLİŞKİLER

Avrupa Birliği ile bu süreç içerisinde, Dışişleri ayağımız, AB’den sorumlu bakan ayağımız var. Biz elimizden gelen her şeyi a’dan z’ye yapıyoruz. Karşıdan da bunun karşılığını bekliyoruz. Bunların karşılığını arkadaşlarımız kovalamaya devam edecekler. AB de kendi üzerinde düşen görevi yerine getirmesi gerekir. AB kendi kapısında bir dilenci mesabesinde göremez böyle bir hakları da yok. Siz Türkiye’den ne bekliyorsunuz. 

AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE KENDİSİ ÇEKİLSİN BUNU BEKLİYOR

Avrupa Birliği Türkiye kendisi çekilsin, bunu bekliyor havasında biz de diyoruz ki böyle bir şey varsa kararı siz verin. Kararı siz verirseniz biz işinizi zorlaştırmayız. Bu görüşmelerde bunu konuşacağız. Bizim olmazsa olmazımız da değil. Bunun da bilmemiz lazım. 

(Avustuya’nın açıklamaları için) “Bloke eden bloke olur, olay bu kadar basit.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu