Güncel

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı Yüzde 38’den 51,4’e Getirdik

Referandum neticesini iyi analiz edilmesini isteyen Cumhurbaşkanı “Belediyelerden teşkilatlara kadar her aşamada nerede hata yapıldı rapor çıkarın.

Yüzde 51,4’lük neticenin zafer olduğunu söyleyen Erdoğan “Paket Meclis’ten geçtiğinde destek yüzde 36-38 civarındaydı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, hafta başı Külliye’de topladığı Bakanlar Kurulunda, referandum neticelerine ait önemli değerlendirmelerde bulundu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, anayasa paketi Meclis’ten geçtiğinde desteği yüzde 38’ler civarında olduğunu, bu sebeple sandıktan çıkan yüzde 51,4’lük neticenin ‘zafer’ anlamına geldiğini söyledi. 

2019 seçimlerine hazırlanmak için referandum neticelerini iyi analiz edilmesi gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı toplantıda şu mesajı verdi:

HATA RAPORU İSTEDİ

Referandum kararın Meclis’ten çıktığı hafta yapılan anketlerde destek yüzde 36-38 civarındaydı. Hatta AK Parti tabanında bile destek en çok yüzde 70-75 civarındaydı. Bu süreçte gördünüz anketler bir uçtan bir uca savruldu. Bu sebeple yüzde 51,4’lük netice başarılı bir sonuçtur. 

Bu bir zaferdir. Ama sandıktan çıkan sonucun çok iyi analiz edilmesi lazım. Bunun için genel merkez hemen bir çalışma başlatsın. Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere büyükşehirlerde neden hayır çıktığına dahir ayrı bir çalışma yapın. Nerede hata yaptık, eksik olan neydi bir bakalım.

Belediyelerden teşkilatlara kadar her aşamada, eksikler nedir rapor hazırlansın. 15-20 gün içinde bunun değerlendirmesini yapalım. Doğu ve Güneydoğu’dan gelen destek önemli. Bundan sonra terörle mücadeleden de taviz vermeden, devlete ve hükûmete olan güveni artırmalıyız.

VATANDAŞI İHMAL ETMEYİN

Şimdi icraat zamanı, herkes işine gücüne odaklanmalı. Bütün bakanlar kendi alanları ile ilgili yoğun bir şekilde çalışmaya başlasın, yeni planlar ve projeler üretsin. Hizmet etmek önemli ama hizmet hiçbir zaman tek başına başarı için de yeterli olmaz. İcraata yoğunlaşırken, vatandaşı ihmal etmeyin. 

İnsan ilişkileri çok önemli. O sebeple tüm bakanlar insan ilişkilerine, diyaloga önem vermeli. Toplumun tüm kesimleri ile ilişkileri geliştirmeli. Tüm toplum kesimlerine hitap edecek icraat içine gireceğiz.

BAKANLARA HAYIR SİTEMİ

Erdoğan’ın, seçim bölgelerinde ‘Hayır’ çıkan bakanlara sitem ettiği de öğrenildi. İdam cezasının da gündeme geldiği toplantıda Erdoğan’ın “Meydanların ne dediğini biliyorum. Ben de meydanlar gibi düşünüyorum.

GENEL BAŞKANLIK İÇİN 2018

Bakanlar Kurulunda, AK Parti’nin kongre süreci de masaya yatırıldı. Olağanüstü kongreye gerek olmadığı söyleyen Erdoğan, olağan kongrenin 2018 başında gerçekleşmesi gerektiğini söyledi.

UYUM YASALARI YOLDA

Başbakan Binali Yıldırım’ın da toplantıda, referandum neticelerini değerlendirmesinde bulunurken değerlendirirken “Artık tartışmaları bir tarafa bırakalım. Sonuca bakalım. Millet ne dediyse başımızın üstünde yeri var. Bundan sonra sistemin gerekli kıldığı hukuki altyapıyı kurmak için çalışacağız. 

Önümüzde 2 sene var. Bu süreçte uyum yasalarını çıkaracağız. MHP ile bu konudaki istişarelerimizi sürdürmek istiyoruz.

7-8 BAKAN DEĞİŞEBİLİR

Bu arada, Yıldırım’ın kabine değişikliği konusunda “Vatandaşı memnun edecek adımlar atacağız” demesi AK Parti içinde heyecana sebep oldu. AK Parti’de referandum neticelerine dahir yapılacak analiz çalışmasından sonra en az 7-8 bakanın değişebileceği yorumları yapılıyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu