Güncel

CUMHURBAŞKANI AÇILIŞTA KONUŞTU.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrasya Tüneli açılışında konuştu ve suikaste uğrayan Rusya’nın büyükelçisi hakkında konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrasya Tüneli’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Rusya ile ilişkilerinin bozulmasına izin vermeyeceklerini ifade etti.

Kur’an-ı Kerim’in okunduğu açılış töreninde Başbakan Binali Yıldırım ardından TBMM Başkanı İsmail Kahraman konuşmasını yaptı. Sonrasında da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarını yapmak üzere kürsüdeki yerini aldı.

Erdoğan tünelin geçiş ücreti ile ilgili ocak ayına kadar 15 TL olacağını ifade etti ve “Bu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığındaki şehitlerimize yönelik o hesaba gidecek” dedi.

Konuşmasında dün silahlı saldırı sonucu öldürülen Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getiren Erdoğan, “Rusya ile ilişkilerimizin bozulmasına, zedelenmesine asla izin vermeyeceğiz.” diye konuştu.

Olayın tüm yönleriyle araştırılacağını söyleyen Erdoğan,  “Güvenlik güçlerimiz ve yargımız, olayı tüm yönleriyle araştıracak ve gerçekleri ortaya çıkaracaktır. Rusya ile ortak bir soruşturma komisyonu kurarak, şu anda çalışmalara başladık ve heyetimiz çalışıyor. Sayın Putin ile anlayış birliği içindeyiz. Rusya ile ilişkilerimizin bozulmasına, zedelenmesine asla izin vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Erdogan, “Temelini Asya yakasında atmıştık. Açılışını Avrupa yakasında yapıyoruz. Dün Ankara’da alçakça bir saldırıda hayatını kaybeden Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi’nin ölümünden duyduğum üzüntüyü tekrarlamak istiyorum. Takdir ettiğim bir arkadaştı. Bir hafta önce Tataristan Cumhurbaşkanı’nı yanıma getirmişti. Birlikte değerlendirmeler yapmıştık. Sıcak bir insandı. Dün akşam uğradığı suikat girişimi ve neticesi üzüntü vericiydi. Şahsım milletim adına şiddetle lanetliyorum.” şeklinde konuştu.

“Rusya ile ortak bir soruşturma komisyonu kurarak çalışmalara başladık” diyen Erdoğan daha sonra şöyle konuştu:  “Suriye başta olmak üzere Rusya işbirliği alanlarımızın etkilenmeyeceği konusunda eminiz. Rusya ile ilişkilerimizin bozulmasına izin vermeyeceğiz. Topraklarımızın içinde böyle bir hadisenin meydana gelmiş olması, bizi üzmüştür. Terörün bizi kendi gündemine esir etmesine izin vermedik vermeyeceğiz. Bu eserin açılışı ertelemeyeceğiz, dedik. Teröre karşı en etkili tutum olduğuna inanıyoruz. Avrasya Tüneli 4 yılda inşa edilmiştir. Henüz proje ve inşaat safhasında birçok ödül alan eserin daha çok ilgi göreceğine inanıyorum.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu