Güncel

Cumhurbaşkanı Açıkladı; Suriyelilere Vatandaşlık Verilecek

Şanlıurfa’da yaptığı toplu açılışların ardından kanaat önderleriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada Türkiye’de kalan Suriyelilerin vatandaşlığa alınması için yapılan gerekli çalışmaların sona erdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa’da yaptığı toplu açılışların ardından ildeki temasları kapsamında kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşları (STK) temsilcileriyle akşam yemeğinde bir araya geldi.

Burada bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin vatandaşlığa alınacağını ifade ederek, “Bu gelen Suriyeli, Iraklı, kamplarda, kampların dışında… Bunlar içerisinde şu anda İçişleri Bakanlığımız bir çalışma yürütüyor ve bu çalışmayla bunların bir kısmını bütün incelemeler yapıldıktan sonra vatandaşlığımıza da alacağız. Çünkü bunların içerisinde çok iyi yetişmiş insanlar var, mühendisler var, avukatlar var, doktorlar var, vesaire vesaire. Bunlardan istifade edelim. Sağda solda kaçak olarak çalışmaktansa vatandaşımız olarak, bu milletin bir evladı olarak çalışsınlar. Şu an İçişleri Bakanlığımız her an bu adımı atmaya hazır vaziyette.” diye konuştu.

Bölgesinde ve dünyada güçlenen Türkiye’nin birilerini rahatsız ettiğini ifade eden Erdoğan, son üç yılda yaşanan birçok olayın bunun göstergesi olduğunu söyledi.

Erdoğan, “Karşımızdaki güçler ellerine geçirdikleri tüm imkânları kullanmaktan geri durmuyorlar. Öyle ki FETÖ gibi on yıllardır besledikleri ve gizledikleri ihanet örgütlerini dahi alenen üzerimize saldılar. Gezi olayları, 17-25 Aralık, yargı, emniyet darbe girişimleri, çukur eylemleri, terör olayları… Bu girişimlerin hepsi Türkiye’yi hedeflerinden, politikalarından, milli hedeflerinden vazgeçirmektir. Güçlü bir Türkiye’nin neler başarabileceğini çok iyi biliyorlar. İsteseler de istemeseler de biz bu işi başaracağız. Ne yaparlarsa yapsınlar, terör örgütleri ve ekonomik manipülasyonlar üzerinden dayatılan senaryoyu kabul etmedik etmeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

“Bağımsız, güçlü ve müreffeh bir Türkiye yerine istikrarsız bir ülke istiyorlar”

“Adı ne olursa olsun, terör örgütlerini adeta bir koçbaşı gibi kullanarak dayanma gücümüzü kırmaya çalışıyorlar.” diyen Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bağımsız, güçlü ve müreffeh bir Türkiye yerine, iç sorunlarıyla boğuşan, terörden başını kaldıramayan, istikrarsız bir ülke istiyorlar. Bunun için de kendini kullandırtmaya hazır kim varsa, hangi örgüt varsa hepsini tedavüle sürdüler. Soruyorum; milletimizin birliğinin, beraberliğinin, kardeşliğinin en güçlü zamanında hendekle, çukurla, bombayla hayatı insanlarımıza zehir edenleri başka kim harekete geçirmiş olabilir? Milletin kendilerine siyaset için verdiği yetkiyi kullanmak yerine gidip terör baronlarına kapı kulu olanlar, bu ihanetlerine başka ne gerekçe gösterebilirler? 40 yıldır himmet, hizmet, eğitim diyerek devlete sızan, milletin en kutsal değerlerini sömüren FETÖ’nün 248 insanımızın kanına girmesinin başka açıklaması olabilir mi?”

Başbakan Binali Yıldırım’ın yarın geniş bir heyetle Irak’a gerçekleştireceği ziyarete de değinen Erdoğan, Irak Başbakanı ve Erbil ile yapılacak olan görüşmelerin faydalı olacağını umduğunu sözlerine ekledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı