Gap

Cuma Namazından Sonra Cemaat Ellerini Yağmur İçin Semaya Kaldırdı

Cuma namazından sonra eller yağmur duası için semaya kalktı. ​Batman’ın Gercüş ilçesinde cuma namazı sonrası yağmur duası yapıldı.

Batman Gercüş İlçe Müftülüğü tarafından yaşanan kuraklık nedeniyle Gercüş Aksa Cami yanındaki alanda yağmur duası yapıldı.

Bu yıl ülkede ve özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşanan kuraklık nedeniyle Batman’ın Gercüş İlçe Müftülüğü tarafından yapılan çağrı ile cuma namazı sonrası kurban kesilip, yağmur namazı kılınıp ve dualar edildi.

Cuma namazı sonrası Gercüş Kaymakamı Ünal Koç, İlçe Emniyet Amiri Talip Panavur, ilçe jandarma tabur komutanı Ercan Çetin, HÜDA PAR Gercüş ilçe Başkanı Mehmet Dursun, AK Parti Gercüş İlçe Başkanı Şefik Öner, Gercüş İlçe Müftüsü Fazıl Saraç, Müftülük çalışanları ve ilçe sakinleri katıldı.

Program Mescidi Aksa Cami İmam Hatibi Abdulhalim Korkmaz tarafından okunan Kur’an-ı Kerim ile başladı. Tövbe istiğfar yapıldıktan sonra Gercüş İlçe Müftüsü Fazıl Saraç, 2 rekât yağmur namaz kaldırıp okuduğu hutbe sonrası dua ettirdi.

Program sonrası yağmur duasının dindeki önemini anlatan İlçe Müftüsü Saraç, “Halkımızın isteği üzerine bugün burada yağmur duasını gerçekleştirdik. Katılım azdı ama biliyorsunuz. Hava şartları mevsim normallerinin üzerinde bir sıcaklık var. Duamızı yaptık inşallah Cenabı Allah aramızdaki günahsız saf temiz kardeşlerimizin yüzü suyu hürmetine bugün burada duamızı kabul eder. Bölgemizde beldemizde ve ülkemizdeki bütün kurak mekanlarına rahmetini indirir ve bu sayede bizi rızıklandırır. Cenabı Allah hepimizin duasını kestiğimiz kurbanımızı kabul eder. Yağmur duası gerek peygamber efendimizin döneminde ve 4 halife dönemlerinde yapılmış. Peygamber efendimizin sünneti seniyesidir. Peygamberimizin sünnetini yerine getirmekten çok mutluyuz. İnşallah hayırlı rahmetler bekliyoruz.” dedi.

İlçe sakinlerinden Şehmus Boncuk, yaşadıkları kuraklık nedeniyle bağ ve bahçeleri kuruduğunu bu yüzden yağmur duasına çıktıklarını söyledi.

Önce tövbe ettiklerini belirten ilçe sakinlerinde Ekrem Gezer de “Arazilerimiz ve bağlarımız kurumaması için dualar ettik. Yağmur yağmadığından bağlarımız neredeyse açılmamış. Bunlardan dolayı burada toplandık ve Allah’tan yardım istedik. İnşallah Allah dualarımızı kabul eder ve üzerimize rahmetini yağdırır. Buradaki toplantımız birlik ve beraberliğimize de vesile olur inşallah.” ifadeleri kullandı.

Yağmur duası için burada bir araya geldiklerini söyleyen ilçe sakinlerinden Abdulkerim Turan, “Bu yıl bölgemizde yağmur yok. Ekinlerimiz susuzluktan kurumuş durumdadır. Allah Gafur ve Rahim’dir. Allah rahmetini göndereceğinden umutluyuz. Dualarımızın kabulü için geldik.” şeklinde konuştu.

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu